Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Američané nepoužívají při jídle nůž, říká Čech

Robert Novák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Novák | foto: Archiv Roberta Nováka

Robert Novák přijel do Ameriky v rámci výměnného pobytu. Žil ve státě Oregon osm měsíců a studoval na zdejší střední škole. Na americkém školství nejvíce oceňuje to, že se během roku, může věnovat hned několika sportům. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti? 
Po příletu do Ameriky pro mě nejvíce překvapilo chování lidí. Všude se mě ptali, jak se mám, všichni mě zdravili v obchodě, ale i na ulici. Je příjemné navazovat konverzaci s cizími lidmi. Je to velký rozdíl. V Česku se tohle moc nestává. V obchodě vás nepozdraví skoro nikdo a pořád si vás někdo prohlíží - jestli náhodou nechcete něco ukrást. 

Kdo je Robert Novák

Osmnáctiletý Robert Novák žil v americkém Oregonu osm měsíců. V Česku se věnuje fotbalu, dělá thai box a v Americe začal s MMA, hrál fotbal neboli soccer. Má rád všechny druhy sportu, především ty extrémní. Plánuje procestovat celý svět. 

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Měl jsem velké obavy ze stravování. Jak je známo, tak Amerika není země, kde se jí zrovna zdravě. Ale naštěstí žiji v rodině, která vaří zdravě. Moje hostitelská máma je skvělá kuchařka a miluje vaření. Jsem za to moc rád, protože Američané většinou nevaří a jejich největší kulinářské umění? To, že ohřejí jídlo v mikrovlnce. Další velkou věcí bylo stolování. Američané zásadně nepoužívají nůž. Používají vidličku a to skoro na všechno. Nůž používají jenom na steaky. Pořád se mi ve škole spolužáci smějou, že obědvám i nožem a držím ho v ruce, i když ho zrovna v té chvíli nepoužívám. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka se vrátit musím, protože mi vyprší vízum. Chci zpět, protože mi chybí moje rodina a kamarádi. Ani nevím, jestli bych tu chtěl někdy v budoucnu žít. 

Lidovky.cz:  Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chybí mi hodně jídel. Ve chvíli, kdy ochutnáte americké speciality, vás to ale přejde. Jediné jídlo, které mi moc nechybělo, byly ovocné knedlíky, které jsem tu musel uvařit. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Dost lidí si tu myslí, že žijeme v Československu, což mě trošku štve, ale co s tím můžu dělat. Jinak lidé také většinou neví, kde v Evropě leží Česká republika. Překvapilo mě, že občas neví ani na jakém kontinentu. Myslím, že kromě Antarktidy jsou schopní Česko zařadit kamkoli. Američané toho moc neví ani o historii. 

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!