Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Američané spolu po práci na pivo nechodí, říká Češka

Martina Slezáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Slezáková | foto: Archiv

Martina Slezáková se do amerického Texasu přestěhovala s manželem, aby si vyzkoušeli, jaké je to žít na jiném kontinentu. „Pokaždé, když přijedeme do Česka, si dáme guláš, svíčkovou a utopence,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Především jiný styl architektury. Texas má spoustu místa, a proto se staví ne do výšky, ale do šířky. Také typ automobilů. Převážně tu uvidíte trucks.

Kdo je Martina Slezáková?

Sedmadvacetiletá Martina žije s manželem v Texasu necelé dva roky. I když má Texas moc ráda, do Česka se chce určitě vrátit. 

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Příliš se zde nevyskytuje situace, kdy jdete po práci s kamarády a kolegy na kávu či na pivo. Taktéž souhlasím s paní Aubry (Negativita a závist. Už se domů nevrátím, říká Češka žijící v Texasu), že české Velikonoce (navíc s mrskačkou) by zde za žádnou cenu nemohly proběhnout.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Určitě! Texas je skvělé místo a moc se mi tady líbí, ale Česko je Česko. Nemyslím si, že bychom se měli v Česku špatně jak slýchávám z médií, jen někdy nedokážeme ocenit to, co máme.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Vždy, když se ocitneme v Česku, první, co se děje, je společné jídlo - guláš (s pěti knedlama), svíčková a utopenci. Proléváme to pivem. České jídlo pro přátele jsme zatím nevařili - jednak je obtížné sehnat ingredience (například správnou mouku) a jednak spíše využíváme texaské kuchyně. Musím uznat, že například žebra či steak jsem nikde jinde na světě tak výborné nejedla.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemáme, avšak jejich prvním jazykem by byla čeština. Navštěvovaly by českou školu, která je tady v Dallasu otevřená.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
“Oh, I know Czechoslovakia!“ Ale všechny dotyčné trpělivě opravujeme. Chápu, že historie nějaké daleké maličké země pro cizince není prioritou.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Popravdě, politiku nesleduji nijak pečlivě v Česku ani tady. Každá vláda má své problémy a řeší je svým způsobem. Pokud se na to podíváme ve větším měřítku, americká vláda se liší váhou svých rozhodnutí - ovlivňují celý svět.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!