Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ammán očima Mansoora Maitaha

Ammán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ammán. | foto: Profimedia.cz

„Ammán je pro mě pořád nejkrásnější město na světě,“ říká Jordánec, který žije v Česku už dvacet let. Vystudoval tu tři vysoké školy a dnes přednáší na Provozně-ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze. Zavede nás do slavné Petry i na poušť Wadi Rum.

Na tržiště a k Citadele
Ammán, kdysi známý jako Rabbath-Ammon a v řeckořímském období jako Philadelphia, se rozkládal na sedmi pahorcích jako Řím. Nyní je daleko větší a leží na devatenácti kopcích. Můžete se procházet jeho úzkými 1 uličkami a navštívit třeba suq – tržiště, kde je k mání všechno od prstýnků přes ovoce a oblečení až po obrázky s náboženskou tematikou. Místo, které však nesmíte minout, je Citadela. Z vrcholu kopce budete obdivovat obdivuhodné sloupy římského Herkulova chrámu, byzantský kostel, stopy mohutného Umajovského paláce a římský amfiteátr, jehož kapacita byla až 5000 míst.

Ammán.

Kde skončily křižácké války
Mým rodným městem je Karak, který leží jižně od Ammánu. Větší část města se rozprostírá mezi zdmi křižáckého hradu, jednoho z těch, které ve 12. století střežily Svaté město Jeruzalém. Jedna z rozhodujících bitev, které znamenaly vyklizení křižáckých pozic ve Svaté zemi - a tím i konec křižáckých tažení – se odehrála právě zde. Roku 1187 tady zvítězil Sultán Salah ad-Din, ve světě známý jako Saladin. Hrad byl postaven na významné obchodní a poutní cestě spojující Damašek s Mekkou. Jsem hrdý na to, že o Karaku je zmínka i v bibli.

Skalní město
V Jordánsku a možná na celém Blízkém východě nenajdete podobnou památku, jako je skalní město Petra. Z Ammánu je sem dobré spojení autobusy či taxíky, které jsou velmi levné. Je to sice něco málo přes 200 kilometrů, ale určitě nebudete litovat! Prezident Václav Havel sem zavítal při své státní návštěvě a netajil se tím, že byl tímto zázrakem přírody ohromen. Je totiž ukrytý v drsné krajině a přístupný pouze úzkou rozsedlinou mezi rozeklanými skalními útesy. Popularita Petry se ještě zvýšila poté, co se tu natočil film Indiana Jones a poslední křížová výprava. Ve městě, kde jako by se zastavil čas, pak najdete neporušené kláštery, amfiteátry, chrámy i paláce. Pokud si však chcete toto unikátní místo pořádně užít, musíte tu strávit víc než jeden den – což ale znamená zaplatit i několikrát vstupné…

Měsíční údolí Wadi Rum
(Měsíční údolí) je jednou z nejzajímavějších pouštních scenerií na světě. Na své si zde přijdou nejenom skalní romantici, ale i milovníci filmového umění: točilo se zde totiž mnoho scén z filmu Lawrence z Arábie. Rozlehlé pouštní úseky tu přecházejí v rozeklaná pohoří, prázdnota a pocit bezčasí budí posvátnou úctu. Jedinými obyvateli jsou vesničané a beduínští nomádi a jedinými stavbami jsou zde stany z kozí srsti. Dokonalý výlet do minulosti, vhodný pro nenasytnou duši dobrodruha.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.