Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Angličané používají místo kečupu a majonézy vinný ocet. Dávají si ho i k hranolkům, říká Čech

Češi v cizině

  6:23
PRAHA - Petr Bednařík se do Anglie přestěhoval i s přítelkyní kvůli studiu. „Lidé ve Velké Británii si zprvu myslí, že Česká republika je vlastně stále Československo. Přiznejme si, že v tomto žije mnoho Evropanů. Většinou, když řeknete, že jste z Česka, tak na vás zírají a myslí si, že to snad ani není v Evropě.

Petr Bednařík foto: Archiv Petra Bednaříka

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování z Česka do Anglie? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Poté, co jsem s přítelkyní přiletěl na nejbližší letiště naší budoucí univerzity, do Manchesteru, nás uvítali dva ambasadoři. Což bylo velmi příjemné. Přijeli jsme kolem jedenácté hodiny večer. Jelikož nejsme ubytování na koleji, ale v „sharehouse“, tak jsme se předtím zkontaktovali s naší nájemnou, ať nás čeká na místě a my dorazíme. Tehdy jsme město vůbec neznali. Jediný záchytný bod byla ulice a číslo popisné. Nicméně náš „landlord“ se nám přestal ozývat a ztratili jsme spojení. Taxi nás hodil k domu, bohužel nikdo nebyl doma. Tak jsme pomalu přemýšleli o nějakém přespání v hotelu. Pět minut po vysednutí z taxi si nás všiml jeden Sikh a zeptal se nás, jestli něco nehledáme. Jelikož jsme měli kufr a hodně tašek, tak jsme byli snadným terčem lidí, aby se nás ptali, jestli jsme v pořádku. Sdělili jsme mu popisné číslo domu. Následně na to řekl, ať jdeme za ním. Přešli jsme ulici a najednou náš zachránce vytahuje klíče. Měli jsme velké štěstí, že jsme natrefili na našeho spolubydlícího!

Kdo je Petr Bednařík

Petr Bednařík bydlí ve Frenštátě pod Radhoštěm a je student prvního ročníku University of Central Lancashire ve Velké Británii. Studuje obor International Tourism Management. Tento obor pojednává o turismu ve Velké Británii, ale i ve světě celkově. Učí se například, jaký dopad má turismus na ekonomiku a prostředí různých destinací. Nyní pracuje pro Wetherspoons, kde nedávno dostal příležitost pracovat. Wetherspoons je největší řetězec restaurací ve Velké Británii a Irsku. Střední školu studoval v Rožnově pod Radhoštěm, a to v obor management a turismus. Podobný obor, který studuje ve Velké Británii.

S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro vaše okolí v Anglii krajně nezvyklý?
Otázka by spíše mohla znít, jestli jsou tady v Británii nějaké zvyky, které v České republice v dnešní době těžko najdeme. Jedním je, že se tady o vás dost starají a ptají se vás jestli jste v pořádku a jak vám je (někdy vám to už přijde otravné, ale většinou to proto, že jsme z České republiky a tady to zvykem není). Představte si situaci v obchodě. Jdete k pokladně a zaměstnanec se vás automaticky zeptá : „Dobrý den, jak se máte?“ Přes den říkáte tolikrát, že se máte v pořádku, až potom se raději ptáte vy jich. Je to určitě milé gesto a lidi to vždy uvítají (i když se z toho spíše stává rutinní fráze). Nicméně, jestli nás něco dost šokovalo, byla velká konzumace vinného octa. Tady na severozápadě Anglie lidé používají ocet místo majonézy nebo kečupu. Když jsem zmínil, že já si ocet na hranolky nedávám, byli úplně v šoku.

Lidovky.cz: Plánujete/chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Určitě! Přes tento školní rok jsme byli jednou v Česku přes Vánoce na dva týdny a nyní na dva měsíce přes léto. Rádi se vracíme do Česka, kvůli rodině, přátelům a také kvůli té nádherné české krajině! Pro nás bude Česko vždycky domov, kde se rádi budeme vracet.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Klasické české jídlo nám trochu chybí. Nicméně, není problém si zajet do české restaurace v Manchesteru. Bohužel ještě nebylo moc času uvařit naším spolubydlícím typické české jídlo. Bavili jsme se s nimi o bramborácích, které na Valašsku máme opravdu rádi. Byli z nich nadšeni, tak doufáme, že v brzké době je jim někdy uvaříme.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Ratolesti nemáme, ale i kdybychom zůstali v Británii, budeme je učit česky.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste Češka?
Lidé ve Velké Británii si zprvu myslí, že Česká republika je vlastně stále Československo. Přiznejme si, že v tomto žije mnoho Evropanů. Zažil jsem to také v Německu, když jsem to pracoval jako kuchař. Vraťme se zpátky do Británie. Většinou, když řeknete, že jste z České republiky, tak na vás zírají a myslí si, že to snad ani není v Evropě. Můj první rozhovor během prvních dnů na univerzitě byl, že se mě jedna Britka zeptala odkud jsem. Odpověděl jsem jí, že z České republiky. Následovalo vysvětlování, kde vlastně Česká republika leží. Hlavním bodem pro mladé Brity je, že leží východně od Německa. Nicméně není to tak vždy. Dost Britů je také příjemně překvapeno našim původem, většinou nás podle akcentu typují na Francouze.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politika je pro nás poměrně důležitá, sledujeme hlavně dění kolem Brexitu. Nicméně, nijak by se nás to dotknout nemělo. Politická kultura není zase příliš rozdílná. Vše se zjednodušeně dělí na dvě politické strany Konzervativní (Tory) a Levici. Také zasedání parlamentu je mnohem živější často doprovázené pokřiky či aplausem. Nemůžeme si však úplně udělat názor, jelikož se pohybujeme hlavně v univerzitním prostředí, kde vztah k politice je poměrně kladný a studenti jsou tolerantní k názorům ostatních.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...