3. ledna 2017 12:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Areál Šachty. Dospělí na červenou, děti na lyžařský kolotoč

Do Šachet přijedete netradičně k výstupní stanici vleku, odkud už se naskytne... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Šachet přijedete netradičně k výstupní stanici vleku, odkud už se naskytne... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Lyžařský areál Šachty je středně velké krkonošské středisko, které nabídne jak sportovní červené sjezdovky, tak rozlehlý cvičný svah pro děti s pestře vybaveným dětským parkem. Mezi svátky tu panovaly více než zimní podmínky – minusové teploty, azuro a utažené sjezdovky.

Do Šachet přijedete netradičně k výstupní stanici vleku, odkud už se naskytne pro Šachty charakteristický výhled, tedy na rokytnické sjezdovky. Právě po obou stranách vleku se dolů spouštějí dvě poměrně sportovní sjezdovky červeného značení. Že jde o záležitost i pro zkušenější dokazuje ranní slalom, postavený pro mladé závodníky. Sjezdovky mají do 1 km a v době naší návštěvy byly pěkně tvrdé, a to nejen díky minusovým teplotám, ale i díky stínu, který sjezdovky zakrývá takřka celý den.

Jen doba strávená na sjezdovce byl o poznání kratší, než doba ve frontě, kdy se...
Jen doba strávená na sjezdovce byl o poznání kratší, než doba ve frontě, kdy se...

Jak sjezdovka Stará, tak sjezdovka Nová mají podobný charakter, kdy po pozvolném startu se obě sjezdovky sportovně zalomí a nabídnou tak poctivé slalomáky. Jen doba strávená na sjezdovce byl o poznání kratší, než doba ve frontě, kdy se sbíhaly hady z obou sjezdovek do jednoho ke kotvovému vleku a hezké počasí mezi svátky přilákalo pochopitelně dost lyžařů.

Začátečníci a děti v Šachtách volí spíše sjezdovky Větrov I a II, jejichž dopravními prostředky jsou pomy. Vůbec nejvhodnější místo pro výuku nejmenších jsou Petruškovy vrchy, tedy rozlehlý mírný cvičný svah, který se nachází naproti přes příjezdovou cestu a na rozdíl od sjezdovek výše popsaných tu sluníčko svítí téměř celý den.

Na Petrušce najdete i velmi kvalitně vybavený dětský park, kde se děti na svah dopravují lanáčkem a mají hned několik možností, okolo kterých překážek sjedou kopec. Nechybí tu ani molitanové kostky k sezení a dětský lyžařský kolotoč, který byl při naší návštěvě plně obsazený.

Šachty v kostce
Vzdálenost z Prahy 1 h 43 min
Celodenní skipas dospělí 400 korun
Celodenní skipas děti(do 140 cm, do 9 let)260 korun
Provozní doba lanovky 8:30 – 16:00
Půjčovna lyží www.ypoint.cz
Webové stránky www.snowhill.cz/sachty
Parkování bezplatné u areálu

Pěkné zázemí pro děti představuje i plácek mezi hlavním parkovištěm a výstupní stanicí vleku. Velmi mírný svah, nebo řekněme nakloněnou rovinu obsluhuje lanáček, takže jde o velmi přívětivé místo pro první krůčky na lyžích. Z druhé strany lanáčku se zas sáňkovalo o sto šest, takže to připomínalo jakési zimní dětské hřiště.

Hned vedle tohoto hřišťátka najdete restauraci Šachty, kde se můžete lehce občerstvit nebo dát i plnohodnotný oběd, na výběr je například z boloňských špaget (99 korun), knedla zela vepřa (115 korun), nebo i tataráku. S restaurací sousedí půjčovna lyží a zároveň lyžařská škola yellowpoint, kdy například odpolední výuka (2 lekce) vyjde na 400 korun. Pokud máte špunty, kteří ještě ani na lyže nepomýšlejí, ale chcete s nimi trávit takto hezké dni na horách, může být pro vás zajímavým tipem možnost zapůjčení bytelných sáněk rovněž v půjčovně Yellowpoint (190 Kč/den).