Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
17. ledna 2017 6:24 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Argentinci nedokážou pochopit, že ženy dostávají výprask pomlázkou, říká Čech

Ondřej Janeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Janeček | foto: Archiv Ondřeje Janečka

Ondřej Janeček pracuje v Argentině jako učitel češtiny v rámci projektu Domu zahraniční spolupráce, po skončení plánuje návrat do rodné země. „České jidlo má v Argentině úspěch. Především bramboráky, zelí, knedlíky všech druhů, langoše a samořejmě guláš,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Druhý den po mém příletu měla projev prezidentka Cristina Fernández de Kirchner. Do Buenos Aires se sjelo obrovské množství sympatizantů a celé město bylo téměř odříznuté od dopravy. Třída 9 de Julio, která byla den předem plná aut, se stala obrovskou pěší zónou, na níž se potulovaly stovky lidí s vlajkami a bubny.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Pracuji především s českými krajany, takže jsou částečně znalí velké části našich zvyků, ale téměř nikdo nechápe naši oslavu Velikonoc. Je to i tím, že v Argentině zrovna probíhá intenzivní kampaň proti násilí na ženách, což způsobuje rozčarování, když vysvětluji, že v Česku si muži „upletou pomlázku a následně s ní bijí ženy”.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka se plánuji vrátit. Projekt je pro mě časově omezený a zatím nemám v úmyslu po jeho skončení zde zůstávat. S největší pravděpodobností se vrátím domů.

Ondřej Janeček

Narodil se v Praze v roce 1986, vystudoval Pedagogickou fakultu Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích. Pracoval nejprve na několika českých školách jako učitel češtiny a španělštiny, v současné době působí druhým rokem jako učitel češtiny u krajanských komunit v Argentině (Buenos Aires, Rosario, Santa Fe) v rámci projektu Domu zahraniční spolupráce.

Ondřej Janeček

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
V rámci své práce pořádáme pravidelné kurzy vaření a několikrát jsem vařil i s dalšími přáteli. Takže si po českém jídlo moc nestýskám. Chybí mi jen české točené pivo. České jídlo má v Argentině úspěch. Především bramboráky, zelí, knedlíky všech druhů, langoše a samozřejmě guláš.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám. A pokud je budu mít, tak si nedovedu představit, že by nemluvily česky.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Kafka, Kundera, pivo, Československo.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Přestože jsem původně politiku sledovat nechtěl, nakonec jsem byl v podstatě donucen. Přijel jsem v roce prezidentských voleb, navíc v roce, kdy se po 12 letech dostal k vládě (pro někoho možná překvapivě) někdo jiný, než manželé Kirchnerovi. Politika byla a je v Argentině na každém rohu. Politická kultura je dost odlišná. Přestože se Argentinci považují za takové latinoamerické Evropany, politika je více latinoamerická. Občané mají tendenci všechny problémy svalovat vládu a politiky a při změně očekávají, že se vše ze dne na den změní.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

apeAlena Pecháčková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...