Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
3. července 2018 6:18 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Asiaté jsou skromní a pohostinní, na rozdíl od nás si umí užít každý den, říká Češka

Nikola Dušková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikola Dušková | foto: Archiv Nikoly Duškové

Nikola Dušková cestuje po Asii se svým přítelem už skoro rok. Návrat do Česka zatím neplánuje a užívá si života. „Je pravda, že v drtivé většině, když se ptají odkud jsme a řekneme, že z Česka, tak se nechápavě podívají a ptají se znovu - tak jim řekneme, že je to v centru Evropy. Ale většina opět zakroutí hlavou, a řeknou, že vůbec netuší. Musíte jim představit pár fotbalistů, kteří hrajou v Premier League a to už se chytnou,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Po příjezdu mě tu s přítelem ve všech státech překvapila skromnost místních lidí, kdy jim ke štěstí stačí málo (užívají si každý den, i když je neskutečné horko nebo vydatný déšť) a celkově jejich nátura - jsou neuvěřitelně pohostinní, nápomocní, ohleduplní s neustálým úsměvem na tváři. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Na tuhle otázku by chtělo znát odpověď hodně lidí z mého okolí, ale ani já sama nevím, co bude za týden nebo za měsíc. Teď cestujeme a vyhovuje nám to. Vycestovali jsme i s myšlenkou, že náš vztah po skoro pěti letech nevydrží a každý z nás si půjde potom vlastní cestou. Takže nic neplánujeme a užíváme si přítomnosti.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí?
Česká kuchyně ani jednomu z nás nechybí. Oba dva milujeme asijskou kuchyni. Rýže, nudle, maso, zelenina a spoustu exotického čerstvého ovoce pořád dokola. Těžké omáčky a knedlíky pro nás nejsou úplně to pravé.

Když jsme ale byli v Malajsii na jednom ostrově, kde jsme pomáhali s budováním jednoho resortu, pobývali jsme tam ještě s Kanaďankou, Švédkou, Malajcem a jednoho večera jsme se rozhodli jim připravit bramboráky, které měly úspěch.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti zatím nemáme, ale kdyby ano, tak bych je česky učila. Hlavně z důvodu, aby později mohly být v kontaktu s naší rodinou, která žije v Česku a se kterou jsme přes Skype pravidelně v kontaktu.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Je pravda, že v drtivé většině, když se ptají, odkud jsme, a řekneme, že z Česka, tak se nechápavě podívají a ptají se znovu - tak jim řekneme, že je to v centru Evropy. Ale většina opět zakroutí hlavou, a řeknou, že vůbec netuší. Musíte jim představit pár fotbalistů, kteří hrajou v Premier League a to už se chytnou. K našemu velkému překvapení došlo, když jsme psali mail na naše první dobrovolničení. V odpovědi stálo: Ahoj, jak se máš? Dobře. A my zjistili, že náš hostitel rád cestuje a Českou republiku navštívil už asi pětkrát. Miluje na ní jídlo, jazyk, holky a taky Becherovku.

apeAlena Pecháčková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.