25. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Au pair pobyty mladé už tolik nelákají. Mají možnost vycestovat jinak

Žena ve vlaku - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena ve vlaku - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Au pair pobyty už mladé lidi nelákají zdaleka tolik jak dřív, studenti dnes mají mnohem více možností, jak vyjet do zahraničí. Ani výdělky v cizí měně už nejsou pro Čechy tak lukrativní, studenti teď vyjíždějí spíš kvůli možnosti poznat svět a zlepšit si znalosti cizího jazyka. Řekli to zástupci agentur zprostředkovávajících pracovní výjezdy do ciziny. Nárůst u au pair hlásí jen Student Agency. O práci v cizině je ale zájem stále.

"Za posledních pět let je to zhruba 50 procentní pokles," odhadl například Jaroslav Tykal z agentury STUDYLINE. Motivace mladých lidí je podle něj pořád stejná, chtějí si zdokonalit angličtinu, poznat svět a něco si vydělat.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco v 90. letech bylo ale hlídání dětí v zahraničních rodinách jednou z mála finančně dostupných možností, jak se po škole dostat do světa, v současnosti už mladí mohou vyjet třeba v rámci středoškolských nebo vysokoškolských programů.

Au pair kvůli angličtině

"Na au pair se jezdí hlavně kvůli angličtině, kdo má dobrou angličtinu, jede spíš třeba do hotelů, kde je práce lépe placená," uvedla Jarka Dudíková ze společnosti COOLAGENT. To, co na práci au pair mladé dívky láká, jsou prý hlavně nízké náklady, zařízení včetně jízdenky a pojištění se vejde do 10 000 korun.

Zástupci agentur se také shodují, že dnes už si mnoho mladých najde práci v cizině přes internet a na zprostředkovatele se obracejí hlavně mladí klienti, kteří chtějí zajištění od profesionálů.

"Na zahraniční au pair a pracovní programy cestuje stále více klientů," tvrdí ale mluvčí společnosti Student Agency Pavel Halla. Konkrétní čísla však uvádět nechtěl. Oblibě se těší také práce na farmách v severských zemích, kde účastníci podobně jako u au pair pobytů pracují za ubytování, stravu a kapesné.

Zájem o pracovní pobyty roste

Zájem o pracovní pobyty ale označují agentur jako rostoucí, v kurzu je hlavně Kanada, Austrálie nebo Nový Zéland. Oblíbené jsou třeba takzvané Work and Travel programy, kdy mohou mladí vyjet na čtyři měsíce do USA a spojit práci v zábavních parcích či hotelích s cestováním.

"Pořád se to vyplatí," míní Dudková. Upozorňuje ale, že pokud si chce účastník hlavně vydělat peníze, měl by vyjet na delší čas, třeba na rok. Kratší programy spíš jen pokryjí náklady, které se mohou vyšplhat i na 50 000 korun. V minulosti si přitom mohli mladí lidé vydělat slušné peníze i za kratší dobu, to byl ale ještě dolar třeba za 35 korun.

Nabídka práce je ale čím dál různorodější, nejedná se už jen o tradiční sběr jahod ve Velké Británii nebo plavčíky a výpomoc v kempech v Americe. Absolventi škol často cestují i na odborné praxe a stáže.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz