6. dubna 2009 10:40 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Auckland očima fotografky Jany Tržilové

Auckland. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auckland. | foto: Shutterstock

Auckland na Novém Zélandě je můj druhý domov. Pochází odsud můj muž, narodila se mi tu dcera. Pro mě je Auckland specifický svěží vůní oceánu a květin, která mě omráčí pokaždé, když vstoupím na novozélandskou půdu. Takhle totiž nevoní žádné jiné místo na světě.

1 Sky Tower

V každém městě vždy vylezu na ten nejvyšší bod a kochám se pohledem. Aucklandská Sky Tower nabízí mnohem víc než jen pouhý pohled: úžasnou otáčivou restauraci s výtečnou kuchyní. Otočení o 360 stupňů trvá přesně hodinu. A stejně dlouhou dobu budete i obědvat. Sky Tower milují i vyznavači bungee jumpingu. Ano, z této věže se i skáče, a to před zraky hladových stolovníků!

2 Ostrov pro romantiky

K Aucklandu patří i přilehlé ostrovy a Great Barrier Island skutečně stojí za návštěvu. Dostanete se sem po dvacetiminutovém letu nebo tříhodinové plavbě lodí. Mně byl ostrov domovem po tři novozélandská léta a musím říct, že pohádkovější místo jsem zatím nenavštívila. Nejen liduprázdné bílé písčité pláže, bujná vegetace a vzácné druhy ptactva činí z tohoto místa ráj na zemi. Ostrovem vede jedna silnice, nejvyšší povolená rychlost je 35km za hodinu a neexistuje tu veřejné osvětlení. Po setmění se tedy bez baterky nikam nedostanete. S minimálním množstvím ubytovacích míst a automobilů je ostrov úžasným místem pro romantiky, snílky, spisovatele nebo malíře. Noční život tu ale nehledejte, žádný tu totiž neexistuje.

Ostrov Great Barrier Island stojí za návštěvu.

3 Kde kotví luxusní jachty

Ne nadarmo se Aucklandu říká město jachet a Novému Zélandu země majitelů lodí. Jachtu vlastní totiž každý pátý obyvatel. Ty nejluxusnější milionářské jachty kotví právě zde – ve Viaduct Harbour. Přístav se nachází přímo v centru, obklopen úžasnými restauracemi všech proveniencí, bary a kavárnami. Já se tu ráda procházím, a když jsem v Aucklandu žila, ráno co ráno jsem sem chodila běhat.

4 Nejdřív sushi, potom knihy

Mám ráda sushi, a tak se v každém městě ptám, kde mají to nejlepší. V Aucklandu jej nenajdete v centru, ale na okraji města, ve čtvrti Birkenhead. Sushi je větší, než bývá zvykem, a zaručeně čerstvé. S plným žaludkem se toho moc dělat nedá – snad jen listovat knížkami. A to je moje oblíbená aktivita, kterou provozuji v Borders, obřím šestipatrovém knihkupectví. Obtěžkána stohem knížek a časopisů z celého světa si s nimi sednu na podlahu, do křesla nebo do tamní kavárny a třeba tři hodiny si čtu.

Jana Tržilová, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz