Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výstava modelů luxusních vozů. Zajeďte si na hrad Helfštýn

Na snímku je model Lincoln Continental Convertible z roku 1961. V oficiálním prezidentském speciálu této značky byl při atentátu v roce 1963 zastřelen americký prezident John Fitzgerald Kennedy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku je model Lincoln Continental Convertible z roku 1961. V oficiálním prezidentském speciálu této značky byl při atentátu v roce 1963 zastřelen americký prezident John Fitzgerald Kennedy. | foto: ČTK

PŘEROVSKO Modely kultovních vozů druhé poloviny 20. století jsou vystaveny na středověkém hradě Helfštýně na Přerovsku. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejluxusnější značky vozů, ale také auta známá z filmů a světových závodů. Přes nepříznivé počasí si zahájení výstavy nenechaly ujít desítky lidí. Výstavy a akce spojené s historií automobilismu jsou na hradě tradicí, řekl kastelán hradu Jan Lauro.

"Vystavovali jsme již historická kola, což bylo takové ohlédnutí za devatenáctým stoletím. Každoročně se zde konají srazy automobilových veteránů z první republiky," poznamenal Lauro.

ČTĚTE TAKÉ:

Modely vozů pocházejí od soukromého sběratele, který je sbírá už několik desítek let. Vystaveny jsou dvě stovky modelů, jde o autíčka v měřítku 1:18, modely jsou velké asi 30 centimetrů. Výstava bude otevřená do 2. června.

Hrad Helfštýn

Hrad založil ve 14. století loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Nyní má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století.

Vliv na stavební vývoj měli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna.

Další výstavy na hradě

Další z připravovaných akcí na hradě bude celosezonní výstava současné nožířské a mečířské tvorby.

"Vystavena bude více než stovka současných originálů i historických replik od předních řemeslníků. Kromě české bude zastoupena i tvorba francouzská, italská a slovenská," podotkl kastelán. Na konec dubna je naplánováno noční kování.

Helfštýn loni navštívilo 82 000 lidí. V porovnání s předchozím rokem to bylo zhruba o 10 000 lidí méně. Největší návštěvnost mívá na hradě tradiční srpnová akce, kovářské setkání Hefaiston.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...