Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Autentická Francie v Marseille

Marseille. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marseille. | foto: Profimedia.cz

„Marseille je turisty opomíjenou destinací. Neprávem. Kdo sem zavítá na pár dní, toho uchvátí moře, přístav, Alpy v zádech a úžasná místní kuchyně. Tak, jak se to stalo mně,“ říká Monika Vostřáková, majitelka obchodů Le Patio a bývalá vicekonzulka ve Francii.

1 Přístav místo náměstí

Jako Středoevropance mi stále připadá neuvěřitelné, že město má místo centrálního náměstí přístav. Každý den si tam můžete na trhu koupit čerstvé ryby, mořské plody a ústřice a pak si dát v některém bistru aperitiv. Nebo zkuste jen tak vnímat místní kolorit, jako to dělávám já. Když už budete v přístavu, vydejte se po pravé straně do kopce. Narazíte na čtvrt Panier (česky košík), která si zachovala malebnou atmosféru malých galerií, lidových bister a hospůdek, typických uliček i starých paláců. Lidé tam ještě žijí tradičním francouzským stylem, ale otázkou je, jak dlouho to vydrží. Celé město totiž prochází důkladnou obnovou a tak ve Francii přišlo do módy nakupovat si tu apartmány. Ceny nemovitostí v Marseille proto za několik let vzrostly až o sto procent.

2 Nábřeží Corniche: koupání, jídlo i vojáci drsňáci

Procházkou po nábřeží Corniche až ke skalám Calanques můžete objevovat moderní část města, odkud je výhled na pevnost If, známou jako vězení hraběte Monte Christa. Přes veřejné pláže, kam si z města pohodlně odskočíte na odpolední relax, se pěšky dostanete až k liduprázdným zátokám obklopeným bílými skalami, kde je tak úžasné koupání jako byste ani nebyli v Evropě. Na trase po nábřeží Corniche také narazíte na malý přístav, který si ještě uchoval atmosféru tradiční rybářské čtvrti. Určitě zajděte do restaurace Pizzeria Chez Jeannot (129 Vallon des Auffes). Tam chodí na večeři místní Marseillané. Možná si všimnete, že po Corniche korzuje nadprůměrný počet mladých, svalnatých, opálených mužů. Čím to? Vysvětlení je snadné. Sídlí tu totiž hlavní štáb Cizineckých legií.

3 Místní smetánka

V luxusním osmém arrondismentu sídlí místní smetánka. V elegantních ulicích jsou zastoupeny všechny důležité módní značky, ale já tu mám svou tajnou lásku: Butik Terzo (1 Bd Emile Sigard), který vlastní milý obchodník Jacqui. Dováží vybrané kousky z milánských značkových kolekcí pret á porter, které jsou na českém trhu většinou neznámé. Když zazvoním, nejdřív mi Jacqui pět minut lichotí, pak uvaří úžasnou kávu a zavolá svou temperamentní manželku. Je to, jako když přijdete k někomu na návštěvu, velice privátní, přátelská atmosféra a všude jen samé báječné hadříky.

4 Podmanivý Orient

Miluji ulici rue Aubagne. Cítím se tady jako na marockém bazaru. Na každodenním trhu tu můžete nakupovat koření, ovoce, ořechy, arabskou keramiku, šperky i oblečení. Je to kouzelné voňavé místo, které v noci možná nepůsobí zcela bezpečně, ale přes den se tu pohybuji naprosto bez problémů.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...