Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
21. října 2014 6:54 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Banány levnější o 20 centů? Nizozemci pro ně jedou přes celé město, říká Češka

Markéta Tichavská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Markéta Tichavská | foto: Archiv

Markéta Tichavská se po maturitě rozhodla, že nebude žít v Česku, odjela nejdříve do Irska a pak do Německa. Nyní už čtvrtým rokem žije v Nizozemí. „Pokud někomu říkám, že se vracím domů, znamená to, že se vracím do země tulipánů. Pokud se mě někdo zeptá, odkud pocházím, hrdě říkám, že z Česka,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Do Holandska jsem se přestěhovala zhruba před čtyřmi lety. Předtím jsem žila v Irsku a Německu, ale asi největší překvapení a úžas přišel, když jsem se přestěhovala do Haagu. První dojem? Opravdu je to placka. Po zkušenosti s pobytem v Irsku jsem doufala, že Nizozemsko nebude tak upršené, větrné a co se počasí týče proměnlivé. Bohužel bylo a je. Překvapením ihned po příjezdu pro mě byla ochota cizích lidí mi poradit, jak se co nejrychleji a nejlevněji dostat z letiště tam, kam jsem potřebovala. Zamilovala jsem se do cílevědomosti a přejícnosti místních lidí.

Kdo je Markéta Tichavská?

Čtyřiadvacetiletá Markéta Tichavská se narodila v Přerově a po maturitě se rozhodla žít v zahraničí. Vystřídala několik zemí, žila v irském Tullamore nebo německém Hamburku. Už přes čtyři roky je jí ale domovem a inspirací nizozemský Den Haag. Její kariéra fotografky začala nabídkou z anglicky psaných novin pro cizince a pokračovala úspěšným působením ve veřejnoprávní internetové platformě zabývajícící se hudbou.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Upřímně, můj největší problém byl s otevřeností vůči ostatním lidem. Pocházím ze společnosti, ve které lidem trochu trvá něž si k někomu novému a neznámému najdou cestu a začnou se sním bavit, nebo dokonce přátelit. Nizozemci, a to díky dlouhodobým liberálním hodnotám a tradicím, se chovají úplně opačně. Staly se mi neuvěřitelné situace. Například během čekání na vlak při sněhové kalamitě se jeden celý vagon začal bavit a vyprávět si o svých zkušenostech a osudech. Nizozemci bývají překvapeni z toho, že jsou Češi štědří a skromní. Průměrný obyvatel Nizozemska je schopen jet přes celé město autem i během dopravní špičky, aby sehnal o 20 centů levnější banány. A co se týče tradičních zvyků jako Velikonoce a Vánoce - často jsem slyšela pozitivní ohlasy na kreativnost a úctu k letitým tradicím.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
V Česku jsem žila 18 let, poté jsem zatoužila poznat život jinde. Vracím se jednou, někdy dvakrát za rok. Ale pokud někomu říkám, že se vracím domů, znamená to, že se vracím do země tulipánů. Pokud se mě někdo zeptá, odkud pocházím, hrdě říkám, že z Česka. V Nizozemsku mám práci, která mě baví, dává mi prostor svobodně a bez předsudků se umělecky vyjadřovat.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Vyrostla jsem na poctivých a tradičních českých jídlech, takže se mi občas zasteskne po knedlících a různých omáčkách. Ale díky relativně blízké vzdálenosti Česka a síti známých se vždy buď vše potřebné přiveze, nebo koupí ve speciálním expat shopu. České točené pivo se dá sehnat i v těch největších městech. Mým nizozemským a zahraničním kamarádů, vždy chutnal guláš, rajská omáčka, jahodové knedlíky, makové a tvarohové buchty. A velký úspěch má vánoční cukroví.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Většinou dostávám otázky typu - proč jsme se v roce 1993 dohodli na rozpuštění společného státu se Slováky, jaký k nim máme vztah a tak dále. Někteří Nizozemci si stále myslí, že jsme pořád ještě jedna země. Spousta, a to dokonce i mladých lidí, si vybaví Václava Havla či Jana Ámose Komenského. Velmi častou asociací jsou česká piva nebo auta. Závidí nám hory a možnost si v zimě zalyžovat a nemuset cestovat daleko. Snad každý někdy byl a nebo alespoň slyšel o Praze. Vychvalují ji do nebe a ti mladší například moc dobře vědí, jak levné pivo u nás je a kam jít v noci se bavit.

Češi v cizině

lSedujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.