Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Krajané v rumunském Banátu nemohou spát, trápí je bolesti hlavy kvůli větrným elektrárnám

Banát zaplavily větrné elektrárny. Obyvatelé nemohou spát a trápí je bolesti hlavy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banát zaplavily větrné elektrárny. Obyvatelé nemohou spát a trápí je bolesti hlavy. | foto: Ivo Dokoupil, banat.cz

SVATÁ HELENA Když v loňském roce kolem nejstarší české vesnice Svatá Helena v rumunském Banátu vyrostly stožáry větrných elektráren, vadil většině lidí hlavně poničený ráz krajiny. Nikdo nečekal, jaké zdravotní problémy s sebou výstavba přinese. Obyvatelé mají problémy se spánkem a trápí je bolesti hlavy.

"Lidé nemohou spát a bolí je hlava. Způsobuje to problémy se spánkem a psychikou, ale i zvířata to špatně snáší," popisuje dopady hluku z elektráren Ivo Dokoupil z organizace Člověk v tísni. Větrné elektrárny jsou totiž velice hlučné a běžně se blízko lidských obydlí nestaví.

Problémy se spánkem i závratě

"Jinde v Evropě se staví tak dva kilometry od vesnic, v Rumunsku je norma nižší a nejbližší elektrárna je 300 metrů od obydlí. Navíc jsou elektrárny kolem celé vesnice," vysvětluje Dokoupil. 

Co je Banát?

Banát je unikátní oblast v Rumunsku, kde žijí potomci českých kolonistů. Ti se v roce 1823 vydali po Dunaji do tehdejšího pohraničního pásma rakouské monarchie, aby tu těžili dřevo. V Banátu žije asi 2 tisíce obyvatel, nejstarší vesnicí je Svatá Helena, která byla založena kolem roku 1825. V šesti vesnicích v Banátu spolu lidé stále mluví česky, přetrvávají tu původní zvyky a tradice.

Orání pole v Banátu.

"Stožáry elektrárny jsou velmi vysoké, jde o 160 metrové kolosy. Když fouká silný vítr a rotor se otáčí, vydávají nepříjemný a silný hluk. A nejen na slyšitelné úrovni, ale i infrazvuk," popisuje hlavní nebezpečí Dokoupil.

Jeho slova podrobněji vysvětluje Ing. Tomáš Hellmuth z Národní referenční laboratoře po komunální hluk. "U větrných elektráren se objevuje nízkofrekvenční zvuk, což je zvuk pod hranicí 100 Hz.  Je u něj známo, že má negativní vliv na zdraví, říká Hellmuth.

Nebezpečí podle něj představuje i hluk rotorů. "Nadměrný hluk působí negativně na zdraví a na psychiku. Citlivost lidí na hluk je velice rozsáhlá, každý reaguje jinak. Nejčastější problémy jsou bolesti hlavy, závratě, spánková deprivace. Záleží také na tom, zda jsou lidé hluku vystaveni nechtěně. Potom mají lidé pocit, že jsou tomu dáni napospas a nic s tím nemohou udělat. Tyto stavy ještě umocňují škodlivé účinky hluku a zvyšují stres," vysvětluje Hellmuth. 

Svatá Helena v Rumunsku

Svatá Helena v Rumunsku

Elektrárny v Banátu postavila energetická společnost Enel v loňském roce. Kolem celé vesnice Svatá Helena stojí 21 stožárů vysokých 160 metrů. "Pokud je těch stožárů 21 a jsou kolem celé vesnice, tak je to velice bezohledné. Rozumná vzdálenost menších elektráren je alespoň kilometr," komentuje situaci Hellmuth.

Prodělečný prodej

Výstavbou je podle Dokoupila narušen i krajinný ráz kolem vesnice a projekt šetrného cestovního ruchu, který živí podstatnou část místních obyvatel. Vesničané podle něj přijdou o velkou část svých příjmů. Nevydělali ani prodejem pozemků. "Firma Enel pozemky získala manipulacemi a lhaním," tvrdí Dokoupil.

Banát zaplavily větrné elektrárny. Obyvatelé nemohou spát a trápí je bolesti hlavy.

"Půda se vykupovala od 100 do 400 euro. Maximální částka byla ale koruna za metr čtvereční, což je velmi málo i na Rumunsko," popisuje prodej pozemků Dokoupil. Půdu podle něj prodávali hlavně Češi, kteří už ve Svaté Heleně nebydlí a pozemky v Banátu nepotřebují. Teď na prodej doplácejí místní obyvatelé.

"Člověk v tísni do Banátu posílá firmu, která bude měřit hladinu hluku. V případě, že se ukáže překročení limitů, chceme žádat nápravu od rumunských úřadů. Dále prozkoumává materiály o stavbě a doufáme, že bude možné zpětně napadnout povolení a posudky vlivu na životní prostředí a vymoci tak kompenzace pro místní obyvatele. Těžko se dočkáme demontáže elektráren, ale když už stojí, je naším cílem aspoň vymoci kompenzace pro místní," říká Dokoupil.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!