Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

'Hitlerománie' v Bangkoku vytáčí turisty

Trička s motivem 'McHitlera' prý letí nejvíce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trička s motivem 'McHitlera' prý letí nejvíce. |

BANGKOK Kreslená panda, Teletubbies, Ronald McDonald. Na první pohled nevinné postavičky. Ne však v thajském Bangkoku - tady oblíbení představitelé pop-kultury sdílejí podobu s Adolfem Hitlerem, napsal zpravodajský server CNN.

V nejnovější vlně thajské "hitlerománie" se pandy, postavičky z Teletubbies i maskot řetězce rychlého občerstvení proměnily v kýčovitá alter ega nacistického vůdce, který v mladých Thajcích vyvolává jistou dětinskou fascinaci. A není nic neobvyklého potkat trendy mladé Thajce v tričkách s kresleným obrázkem Adolfa Hitlera, s Hitlerem prolnutým s kresleným Ronaldem McDonaldem, jenž dostal natupírovanou hřívu rezavých vlasů a přísný pohled, anebo s kreslenou pandou s nacistickou páskou na ruce. Na dalších se objevuje postavička z Teletubbies s růžovou svastikou místo anténky vytrčující pravici v nacistickém pozdravu.

Trička stojí 200 až 370 bahtů za kus (asi 130 až 230 korun) a některá se prodávají v párech v ladící klučičí a holčičí verzi. Partnerem Adolfa McDonalda tak například je transvestita s fuchsiově růžovofialovými vlasy, rtěnkou, dlouhými řasami a stydlivým úsměvem Mony Lisy. Mužnější partner pandího Adolfa naopak dostal hnědou vojenskou uniformu.

Motiv Adolfa Hitlera najdete prakticky všude.

Design s 'McHitlerem' frčí nejvíce

"Někteří cizinci jsou rozčíleni, když vidí tahle trička, přijdou dovnitř a stěžují si," připustil majitel malého krámku s textilem Seven Star v novém obchodním středisku Terminal 21 v centru Bangkoku, který je oblíbeným místem nákupních výprav turistů. Majiteli je něco přes třicet let, představil se jen přezdívkou Hut a vystudoval obor umění na místní univerzitě. Prodej jeho triček mu slušně vynáší. Design s "McHitlerem" je podle jeho slov nejoblíbenější, ale nabízí i karikatury Michaela Jacksona, Che Guevary nebo Kim Čong-ila.

Před jeho obchodem vyzývá ke vstupu velký panák v podobě Hitlera jako Ronalda s motorkem poháněnou levou paží, která se zvedá nahoru a zase klesá v nacistickém pozdravu. Thajští zákazníci se vedle ní rádi fotí. "Není to o tom, že bych měl rád Hitlera," tvrdí Hut. "Ale vypadá legračně a ta trička jsou mezi mladými hodně oblíbená."

Izrael se zlobí. Nikdo nesmí zlehčovat nacistické období

Dobře ale ví, že některým cizincům to legrační nepřipadá. Patří mezi ně i izraelský velvyslanec v Bangkoku. "Člověk nechce vidět vzpomínky na nacistické období zlehčované tímhle způsobem," říká velvyslanec Jicchak Šoham, jehož velvyslanectví stojí přímo proti Terminalu 21. "Zraňuje to city každého Žida i každého civilizovaného člověka." I další obchůdky a nejen v Bangkoku nabízejí vlastní karikatury Hitlera na tričkách, které mají své místo vedle Šmoulů, popových hvězd a postav z japonských komiksů manga. Koupit se dají i trička s upravenými fotografiemi nacistického führera včetně jedné, na níž se nahý opaluje na tropické pláži.

Nakupující, kteří shánějí nacistické vlajky, reprodukce propagandistických plakátů "třetí říše", přívěšky s kříži či orly, anebo falešné helmy SS, je mohou pořídit na víkendovém trhu Čatučak, kde se tyto předměty prodávají vedle portrétů Boba Marleyho a rastafariánských doplňků.

Thajská mládež nezná historické souvislosti

Někteří zahraniční turisté považují podobnou zálibu v nacistických reliktech jednoduše za typický rys kultury thajské mládeže. "Počítám, že by člověk mohl říct: Páni, to je hodně ignorantský dnešní svět a mládež," poznamenal Mark Goldberg z New Orleansu. "Pochybuju, že lidi, kteří letí po podobných designech, vůbec znají jejich význam," dodal.

Není daleko od pravdy. Většina mladých Thajců o nacistech a jejich zločinech neví prakticky nic, a tak je přitahuje jen vnější odraz "slávy" hitlerovského režimu s jeho halucinogenní vizuální propagandou.

Loni v září se skupina studentů objevila na sportovním dni v podomácku vyrobených nacistických uniformách a páskami se svastikou. Ulicemi je vedla teenagerka s falešným hitlerovským knírkem. Místní obyvatelé je nadšeně zdravili z chodníků, zatímco zahraniční turisté byli v šoku. V roce 2007 skupina studentů v Bangkoku uskutečnila obdobný pochod v kostýmech s nacistickou tématikou. Po kritice ze zahraničí se učitelé obou škol omluvili s tím, že neměli tušení, že se žáci hodlají převléknout za nacisty.

Hákový kříž (ilustrační foto)

V roce 2009 muzeum voskových figurín v přímořském letovisku Pattaya propagovalo svou expozici obrovským plakátem s führerem a nápisem: "Hitler není mrtvý!" Propukl nový poprask a vedení muzea rychle plakát odstranilo s tím, že rozhodně nechtělo nikoho urazit.

"Chybí jim historická souvislost," poznamenal Rumun Harry Soicher, který učí na bangkocké střední škole. "Pokud nežijete v Thajsku, pak těžko uvěříte, že tím vážně nechtějí nikomu ublížit."

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...