Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Bangladéšská Fair trade oáza na konci světa

Látky se roztahují po střeše, aby lépe schly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Látky se roztahují po střeše, aby lépe schly | foto: Markéta Nešporová, HedvábnáStezka.cz

Bangladéšská Thanapara je skutečně místem na konci světa. V této vesnici schované v zákrutu řeky Gangy tvořící hranici s Indií a obklopené mangovými hájky by zřejmě nikdo nečekal světoznámou organizaci s téměř třemi stovkami zaměstnanců, která spolupracuje s desítkou zahraničních partnerů.

Thanapara Swallows Development Society je oděvní dílnou pracující podle pravidel fair trade. V jednotlivých odděleních výroby umístěných v nenápadné jednopatrové budově na konci vesnice se z pohledu Evropana dějí téměř zázraky.

Organizace Thanapara Swallows produkuje bavlněné výrobky pro prestižní značky People Tree z Velké Británie, Fair Trade Company z Japonska, ale i pro český fair trade obchůdek TukTuki. Celý proces výroby přitom probíhá ručně a používané stroje často připomínají exponáty skanzenu. Dřevěné stavy, oheň doutnající pod kotly s barvou a šlapací šicí stroje nic nemění na preciznosti a kvalitě výrobků vznikajících v neuvěřitelném výrobním kolotoči.

-

Dění v dílně chvílemi připomíná spíše tržnici v nejbližším městě Sardah. Desítky pracovnic v barevných sárí přenášejí nitě, tkaniny i hotové výrobky z místa na místo, roztahují látky po střeše, aby lépe schly, nosí dřevo k topení. Mezi nimi jejich kolegyně pospávají v polední pauze, kojí děti nebo svačí. Naprostou většinu personálu dílny tvoří ženy z vesnice Thanapara a okolí.

Nejprestižnější prací je tkaní

Nejprestižnější prací je tkaní

Organizace je bezkonkurenčně největším zaměstnavatelem v okolí a prakticky jedinou pracovní příležitostí pro ženy. Těch pracuje v oděvní dílně více než 200, další téměř stovku lidí zaměstnávají rozvojové a sociální projekty, které organizace ze zisků z prodeje financuje. Mezi ně patří i školka a škola pro děti žen, které organizace zaměstnává. I díky tomu si mohou zaměstnankyně v polední pauze odběhnout nakojit své potomky, ti starší pak po skončení vyučování poposedávají kolem strojů a čekají na rodiče.

Na začátku bylo klubíčko...

Na začátku všeho stojí klubíčko nití. Bavlněné nitě jsou téměř jediným polotovarem, který organizace kupuje. Zbytek výroby probíhá tady. Nitě se nejprve barví a suší. Požadovaná barva se míchá ve velkých kotlech systémem pokus-omyl. Pohled na manažera dílny přikládajícího obarvené nitě k monitoru s obrázkem objednávky, aby tak srovnal výslednou barvu s předlohou, je úsměvný. Méně už pohled na pracovnice přikládající do ohně a obratně máčející nitě ve vroucí barvě s pomocí bambusových tyčí. Obarvené nitě se následně suší a navíjejí na cívky. Z nich se pak s pomocí obřího kola a několika šikovných rukou tvoří osnovy pro tkalcovské stavy.

Tkaní je údajně nejnáročnější a zároveň nejprestižnější práce v dílně. Šlapat, utahovat, převazovat nitě, počítat řady osnovy, to vše v dech beroucí rychlosti, zvládnou jen ty nejšikovnější pracovnice. Několik nejlepších pracuje se speciálně upravenými stavy, které díky mechanismu připomínajícímu kolečko v hrací skříňce, vytváří látky s vytkávanými vzory. V největší místnosti pak probíhá šití a vyšívání. Šlapací šicí stroje se sice čas od času zaseknou, když ale vypadne elektřina (a že to není ojedinělá situace), šlapou vesele dál. Na závěr toho všeho muž s poetickým titulem Iron Man každý kousek vyžehlí a nejstarší pracovnice dílny zkontroluje kvalitu.

Šance na kvalitní život

Každý z výrobků, který putuje z organizace Thanapara Swallows do světa, tedy prošel desítkami párů rukou. Je neuvěřitelné, s jak minimálními náklady je organizace přesto schopna výrobky produkovat. Hlavní příčinou je především úroveň mezd, která je v Bangladéši nastavena. V této zemi řadící se podle Indexu lidského rozvoje na 142. příčku, je minimální měsíční mzda stanovena státem v přepočtu na 1300 Kč. Pracovnice dílny Thanapara Swallows jsou placeny od kusu výrobku, ty nejšikovnější si však dokážou vydělat během měsíce až dvojnásobek minimální mzdy. Tyto peníze na bangladéšském venkově stačí pro uživení sebe i rodiny, zaplacení školních pomůcek i tvorbu malých úspor.

Organizace zaměstnává více než 200 žen
Ženy si v pauze mohou odskočit nakojit své děti

Organizace také spravuje fond přispívající zaměstnancům v době nemoci a vyplácející důchody těm, kteří již pracovat nemohou. Právě komunitní ráz organizace je to, co dělá z textilní výrobny fair trade družstvo. Každý ze zaměstnanců Thanapara Swallows má v organizaci právo rozhodovat, ale i těžit z výdělků družstva a nabízených služeb. I přesto, že pracovní podmínky jsou s našimi standardy nesrovnatelné, výrazy jako Rovnost mužů a žen nebo Spravedlivá mzda mají v kontextu Bangladéše nesrovnatelně jiný význam než u nás, situace ve výrobě se neustále zlepšuje i díky dialogu výrobců s vedením a pravidelným nezávislým kontrolám ze strany World Fair Trade Organization.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...