2. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Baťův kanál zahájil plavební sezonu

Baťův kanál | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baťův kanál | foto: Profimedia

BRNO/STRÁŽNICE Na Baťově kanálu, jedné z turistických atrakcí jihovýchodní Moravy, od 1. května fungují dvě nová přístaviště. Lidé je najdou ve Strážnici a Sudoměřicích na Hodonínsku. Další nové molo ve Spytihněvi na Zlínsku oficiálně zahájí provoz 16. června.

Celkové náklady na vybudování tří přístavišť činí 22,5 milionu korun, sdělila mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. Známá vodní cesta mezi Otrokovicemi a Rohatcem na Hodonínsku přilákala loni do regionu zhruba 65.000 turistů. Stala se tak jedním z nejvýznamnějších cílů cestovního ruchu na Moravě.

Zahajování letošní sezony na Baťůvě kanálu, který vyhrál soutěž o evropskou excelentní destinaci.

Loni vyhrál Baťův kanál soutěž o evropskou excelentní destinaci

Na podzim začne stavba rekreačního přístavu v Petrově na Hodonínsku s předpokládanými náklady 40 milionů korun. V plánu je prodloužení splavného úseku po řece Moravě do Kroměříže a Hodonína. "Turistická plavba zažívá v posledních letech v celé Evropě rozmach a my nesmíme zůstat pozadu. Baťův kanál je pro nás vzorovou ukázkou, že i v České republice má vodní turismus budoucnost," uvedl v tiskové zprávě šéf Ředitelství vodních cest Jan Skalický.

Vyžití i pro cyklisty

Baťův kanál je populární také mezi cyklisty. Podél kanálu vede souběžná cyklostezka. Na páteřní trasu navazují stezky mezi Kroměříží, Napajedly a Uherským Ostrohem. Cyklistická sezona slavnostně začala už v sobotu.

Kanál vznikl ve 30. letech, a to především kvůli přepravě lignitu z Ratíškovic do Otrokovic. Vodní cesta, která částečně vede korytem Moravy, je více než 50 kilometrů dlouhá. Uměle vybudované úseky jsou 1,5 metru hluboké a dno je šest metrů široké.

ČTK, Lidovky.cz