Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Bavorský les chystá turistickou stezku v korunách stromů

Taková stezka v korunách stromů bude i v Bavorském lese. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taková stezka v korunách stromů bude i v Bavorském lese. | foto: Reprofoto

Německý Národní park Bavorský les připravuje jedno z největších lákadel pro turisty - stezku v korunách stromů. Její součástí bude obří kopulovitá čtyřicetimetrová konstrukce ze dřeva za více než 65 milionů korun, která vyroste do konce srpna jako součást turistického centra ve městě Neuschönau, srdci Bavorského lesa.

Půldruhého kilometru dlouhá točitá stezka umožní návštěvníkům pozorovat okolní divočinu z různých výškových úrovní. Řekl to ředitel Národního parku Bavorský les Karl Sinner. "Stavbu jsme začali v květnu a otevřena bude na konci srpna letošního roku," upřesnil. Podle jeho slov bude dárkem ke 40. výročí založení národního parku v příštím roce. Letos jde o největší investici parku. "Z nejvyšší terasy stavby bude neomezený pohled na národní park," řekl Sinner.

Takzvaný Baumwipfelpfad bude podle Sinnera něco jako Eiffelova věz pro Paříž a zařadí se mezi "top" trojku největších turistických atrakcí Bavorského lesa. K nim ještě patří oblast Luzného na německé straně, která se tento měsíc otevřela díky novému přechodovému místu i českým turistům a podle Sinnera je tam nejvíce divočiny a pralesa. Dále je to takzvaný Dům u divočiny v Ludwigsthalu za českou Železnou Rudou, kde z lesních stanovišť turisté pozorují vlky, rysy, divoké koně a další zvířata.

Přiláká stezka návštěvníky?
Také díky těmto atrakcím Sinner předpokládá, že se bude zvyšovat návštěvnost v bavorském parku, která se v posledních letech stabilizovala na 760.000 lidech, z nichž někteří ale navštíví park i vícekrát ročně.

"Čeští turisté stále tvoří jen necelých deset procent," uvedl. Vysvětluje to jazykovou bariérou a také nedostatkem většího počtu pěších přechodů česko-německé hranice. Lidé tak museli cenná místa složitě objíždět a hledat. "Díky nedávno otevřeným třem pěším přechodům se bude návštěvnost zvedat," doufá.

Národní park Bavorský les byl vyhlášen v roce 1970 jako první národní park v Německu. V roce 1997 se rozšířil o "řezenskou část", tedy dalších 11.000 hektarů, a od té doby je s více než 24.000 hektary největším německým lesním národním parkem. Zahrnuje 11 obcí dvou okresů, je v něm 300 kilometrů značených turistických cest, 200 kilometrů cyklostezek a 80 kilometrů lyžařských stop, které zpřístupňují původní divokou přírodu.

Navazující Národní park Šumava na české straně má rozlohu 69.000 hektarů.Oba parky se nazývají Zelené srdce Evropy.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...