Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Bělehrad mimo turistické zóny: jazzový klub na střeše nakladatelství

Naší další zastávkou je BIGZ - osmipatrová budova bývalého nakladatelství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naší další zastávkou je BIGZ - osmipatrová budova bývalého nakladatelství | foto: BS

V literatuře bývá Bělehrad často nazýván "bílou labutí Dunaje". Bývalá jugoslávská metropole, jejíž založení se pojí už se starými Římany, kteří městu na soutoku řek Dunaje a Sávy přezdívali Singidunum, není častým cílem turistů. Možná proto si zachovává svébytnou atmosféru a především mimo exponovaná místa v centru tak můžete objevit zajímavá místa.

Bělehrad, ač je se svými téměř dvěma miliony obyvatel a děsivě impozantním sídlištěm Novi Beograd rozlehlým městem, nemá metro. Všude se však dostanete autobusem, vozy bývají poměrně přeplněné. Jedním z dopravních uzlů se jmenuje Zeleni Venac, nacházející se kousek od samotného centra města.

Naší prohlídku Bělehradu pojímáme jako lehce gastronomickou výpravu. Proto také začínáme právě na zastávce Zeleni Venac. Pod stříškami se zde ukrývá tržiště se zeleninou a ovocem, v areálu se nachází i několik "Pekar" s plněnými pitami. Na pity a jiné dobroty z těsta "kore" zde narazíte doslova na každém kroku. Za zmínku také stojí nakládané papričky prodávané v petlahvích od limonád.


Pohlednice z cest na větší mapě

Kousek od trhu, cestou k řece, se nachází kulturní centrum Grad, jeden z příkladů, jak se dá chátrající budova, o které není v Bělehradě nouze, přeměnit ve fungující a příjemné místo. V přízemí skladu postaveného v roce 1884, najdeme obchůdek s autorskou módou a designem a kavárnu, která slouží k různým kulturním aktivitám: od koncertů po debaty a divadla. Dnes je však vše ve znamení módy, mladé návrhářské značky tam dnes předvádí svou práci. To se děje i v prvním patře, kde se normálně střídají výstavy. Sedáme si na příjemnou zahrádku, za plotem tušíme řeku a koleje, po kterých občas projede nákladní vlak, neboť se budova nachází v industriální čtvrti.

GASTROTIP - PALAČINKA

Ochutnejte v některé z palačinkáren (vyskytují se na ulicích města podobně často jako Pekary) typickou palačinku. Nečekejte však tenkou crêpe, tahla bude poněkud silnější a velmi bohatě naplněná vším možným. Dělají se v úpravě na slano i sladko, můžete ochutnat variace s typickými sýry jako je kaškaval či kajmak nebo sladkou verzi s eurokremem, oříšky, marmeládou nebo mede.

V Gradu si nezapomeneme dát tureckou kávu. Podávaná klasicky v džezvě s kostkou sladkého ratluku nám přijde mnojem lepší volbou než klasické espresso, které nám udělají i v Praze. Ratluk je jedním z mnoha pohrobků Osmanské nadvlády nad Srbskem. U nás tuhle cukrovinku známe spíš pod pojmen lokum.

Naší další zastávkou je BIGZ - osmipatrová budova bývalého nakladatelství. Když jedete do Bělehradu autem, je to jedna z prvních věcí, které si všimnete. Nachází se na zastávce "Mostar", kvůli všudypřítomným dálničním mostům. Vystupujeme z autobusu, vedle BIGZu se staví skleněné kanceláře. Cestou potkáváme několik koček, na trávníku polehávají opuštění psi. Nikoho to nepřekvapí, pro Balkán je přítomnost toulavých zvířat typická.

trh Zeleni Venac po zavření

trh Zeleni Venac po zavření

Kcgrad

Kcgrad

Obrovská budova je volně přístupná, nižší patra jsou pronajímána několika firmám, nahoře se pak ve spleti chodeb nachází nepočítané množství zkušeben. Místní vám poradí, že když se půjdete jen tak po BIGZu projít, je téměř jisté, že narazíte na nějaký zkušebnový koncert nebo večírek.

Zdi BIGZu zkrášlují graffiti i další street art, Bělehrad sám o sobě je poměrně "počmárané" město. Míříme na střechu. V posledním patře se nachází jazzový klub Čekaonica, dostanete se po něm po krátkých schodech vedle obrovského portrétu Kurta Cobaina. Hlavním lákadlem Čekaonice je zpřístupněná terasa, ze které vidíte skoro všude. Navíc v Čekaonici se hraje téměř každý den a dost často až do rána - ať je víkend nebo pracovní týden. Jestli něco Bělehraďané umí - tak je to bavit se.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.