Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Belfast láká na Titanic, buduje stejnojmennou čtvrť

Titanic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Titanic | foto: Reprofoto

Před téměř sto lety se potopil Titanic. Tato zkáza přinesla smrt asi 1500 lidem. Městu Belfast, které je rodištěm věhlasného parníku však může teď vydělat peníze. Město se nyní přihlásilo k ztroskotanému plavidlu a v přístavu, kde byl Titanic kdysi postaven vzniká jeden z největších urbanistických projektů Evropy - městská čtvrť Titanic.

Ke stoletému výročí zkázy Titaniku, které se bude připomínat v roce 2012, tam mají vzniknout luxusní obytné rezidence, průmyslový park a především moderní muzeum Titaniku, které má lákat davy turistů. Hospodářská krize však zanesla tento miliardový projekt do bouřlivých vod.

"Potenciál Titaniku dosud není vyčerpán," vysvětluje šéf projektu Mike Smith. Lidé se dlouho nechtěli s Titanikem identifikovat, už proto, že ztroskotal. Na místech, kde se nejznámější plavidlo v dubnu 1912 spouštělo na vodu, aby se vydalo na svou panenskou plavbu, zatím jen vítr fičel do hustého plevele. Napínavé historické dědictví nebylo cítit ani venku, ani v halách, kde kdysi loď vznikala. Omítka se tam odlupuje ze zdí a rozbitá okna skrápí déšť. To všechno má ale změnit velká rekonstrukce a přestavba.

Turisté zatím jen bloudí staveništěm a zpustlou přístavní čtvrtí. "Mnozí lidé v Belfastu ani nevědí, že tady byl Titanic postaven. Prostě se o tom mlčelo," říká John Higgins, který sám dříve pracoval v loděnici Harland and Wolff, která Titanic postavila, a dnes se angažuje pro novou čtvrť.

Město teroru turisty neláká
V Belfastu se navíc lidé dlouhá léta museli trápit a vyrovnávat s konfliktem mezi protestanty a katolíky a útoky teroristických skupin, jako je Irská republikánská armáda (IRA). "To samozřejmě turisty neláká," říká belfastská radní Naomi Longová. Jedenáct let po podepsání mírových dohod se však město pomalu zotavuje ze vého špatného obrazu a pověsti. Teď se chce ztotožňovat s Titanikem a nikoli s terorem.

Po úspěchu hollywoodského velkofilmu Titanic z roku 1997 uzrával nápad využít parník obchodně. V budoucnu by měl až milion lidí ročně přijíždět do zábavního centra, jehož tvar připomíná Guggenheimovo muzeum v severošpanělském Bilbau. Vedle pivovaru Guinness v Dublinu by se mělo středisko stát hlavním magnetem na irském ostrově. Někteří lidé se ho dokonce nezdráhají srovnávat s Eiffelovou věží v Paříži.

Ne všichni jsou ale u vytržení, když se o záměru mluví. Severní Irsko totiž hluboce vězí v hospodářské krizi. Kdo bude mít peníze na to, aby se nastěhoval do luxusních bytů, když nejsou pracovní místa? Který podnik navíc bude uprostřed recese investovat miliony? A budou turisté opravdu mít zájem o muzeum, ve kterém "na vlastní kůži" zažijí loď, která v ledovém Atlantiku narazí do ledovce a potopí se?

Smith je i přes tyto pochyby optimistický. Náklady na první stavební fázi projektu se totiž odhadují v přepočtu na 40 miliard korun a severoirská regionální vláda přislíbila pomoc jen na muzeum. Zbytek musejí přinést soukromí investoři.  

Čtvrť Titanic ale naštěstí shromáždila peníze ještě před krizí, prohlašuje Smith. Teď se konečně bude moci město honosit i Titanikem. "Když loď opouštěla belfastské doky, byla přece ještě v pořádku," dodává s nadějí v hlase.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...