Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Belfast láká na Titanic, buduje stejnojmennou čtvrť

Titanic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Titanic | foto: Reprofoto

Před téměř sto lety se potopil Titanic. Tato zkáza přinesla smrt asi 1500 lidem. Městu Belfast, které je rodištěm věhlasného parníku však může teď vydělat peníze. Město se nyní přihlásilo k ztroskotanému plavidlu a v přístavu, kde byl Titanic kdysi postaven vzniká jeden z největších urbanistických projektů Evropy - městská čtvrť Titanic.

Ke stoletému výročí zkázy Titaniku, které se bude připomínat v roce 2012, tam mají vzniknout luxusní obytné rezidence, průmyslový park a především moderní muzeum Titaniku, které má lákat davy turistů. Hospodářská krize však zanesla tento miliardový projekt do bouřlivých vod.

"Potenciál Titaniku dosud není vyčerpán," vysvětluje šéf projektu Mike Smith. Lidé se dlouho nechtěli s Titanikem identifikovat, už proto, že ztroskotal. Na místech, kde se nejznámější plavidlo v dubnu 1912 spouštělo na vodu, aby se vydalo na svou panenskou plavbu, zatím jen vítr fičel do hustého plevele. Napínavé historické dědictví nebylo cítit ani venku, ani v halách, kde kdysi loď vznikala. Omítka se tam odlupuje ze zdí a rozbitá okna skrápí déšť. To všechno má ale změnit velká rekonstrukce a přestavba.

Turisté zatím jen bloudí staveništěm a zpustlou přístavní čtvrtí. "Mnozí lidé v Belfastu ani nevědí, že tady byl Titanic postaven. Prostě se o tom mlčelo," říká John Higgins, který sám dříve pracoval v loděnici Harland and Wolff, která Titanic postavila, a dnes se angažuje pro novou čtvrť.

Město teroru turisty neláká
V Belfastu se navíc lidé dlouhá léta museli trápit a vyrovnávat s konfliktem mezi protestanty a katolíky a útoky teroristických skupin, jako je Irská republikánská armáda (IRA). "To samozřejmě turisty neláká," říká belfastská radní Naomi Longová. Jedenáct let po podepsání mírových dohod se však město pomalu zotavuje ze vého špatného obrazu a pověsti. Teď se chce ztotožňovat s Titanikem a nikoli s terorem.

Po úspěchu hollywoodského velkofilmu Titanic z roku 1997 uzrával nápad využít parník obchodně. V budoucnu by měl až milion lidí ročně přijíždět do zábavního centra, jehož tvar připomíná Guggenheimovo muzeum v severošpanělském Bilbau. Vedle pivovaru Guinness v Dublinu by se mělo středisko stát hlavním magnetem na irském ostrově. Někteří lidé se ho dokonce nezdráhají srovnávat s Eiffelovou věží v Paříži.

Ne všichni jsou ale u vytržení, když se o záměru mluví. Severní Irsko totiž hluboce vězí v hospodářské krizi. Kdo bude mít peníze na to, aby se nastěhoval do luxusních bytů, když nejsou pracovní místa? Který podnik navíc bude uprostřed recese investovat miliony? A budou turisté opravdu mít zájem o muzeum, ve kterém "na vlastní kůži" zažijí loď, která v ledovém Atlantiku narazí do ledovce a potopí se?

Smith je i přes tyto pochyby optimistický. Náklady na první stavební fázi projektu se totiž odhadují v přepočtu na 40 miliard korun a severoirská regionální vláda přislíbila pomoc jen na muzeum. Zbytek musejí přinést soukromí investoři.  

Čtvrť Titanic ale naštěstí shromáždila peníze ještě před krizí, prohlašuje Smith. Teď se konečně bude moci město honosit i Titanikem. "Když loď opouštěla belfastské doky, byla přece ještě v pořádku," dodává s nadějí v hlase.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...