9. července 2008 10:21 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Bereme zvířata do ciziny

Cestování se psem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování se psem - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

I domácí mazlíčci se musí na hranicích prokazovat „zvířecím pasem“. Není to však jediný požadavek, který musí jejich majitelé dodržovat.

Nařízení Evropského parlamentu č. 998/2003 o veterinárních podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu platí již od 3. července 2004. Jednoduše řečeno se toto nařízení týká pohybu psů, koček a fretek na území EU, mezi zeměmi EU a také vymezuje podmínky vstupu zvířat ze třetích zemí (mimo unii). Pro majitele domácích miláčků to neznamená nic jiného než jednotlivým zvířatům pořídit cestovní pas, který v systému poslouží také k jejich identifikaci.

Do států EU - mimo Velkou Británii, Irsko a Švédsko - jsou pro cestování se zvířaty z ČeskéCestování se zvířaty - ilustrační foto. republiky dané následující požadavky: pro malá zvířata mezinárodní průkaz -tzv. pas, identifikační označení mikročipem nebo tetováním a platné očkování proti vzteklině. Mláďata mladší 3 měsíců, která nejsou očkována, mohou cestovat jen tehdy, pokud mají vystavený pas a od narození pobývala na stejném místě a nepřišla do kontaktu s volně žijícími zvířaty nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá (potvrzení veterináře, kulaté razítko).

Požadavky na cestování se zvířaty při návratu z vyjmenovaných třetích států se týkají dovozu zakoupeného zvířete nebo zpětného návratu, tyto požadavky se vztahují na některé nečlenské státy EU. Malá zvířata musí mít pas nebo doklad o splnění podmínek dovozu, identifikační označení čipem nebo tetováním a platné očkování proti vzteklině.

Kde získat pas

Pet passport je mezinárodní průkaz pro malá zvířata a je platný ve všech členských státech Evropské unie. Každý pas je označen kódem země (pro Českou republiku písmena CZ) a pořadovým číslem, které je přiděleno Státní veterinární správou ČR. Chovatel pas získá u schváleného soukromého veterinárního lékaře, který je pro tuto činnost registrován u Krajské veterinární správy.

Základním předpokladem pro vydání pasu je průkazné označení zvířete umožňující nezaměnitelnou identifikaci. Veterinář v pase potvrdí vakcinaci proti vzteklině a údaje o identifikaci - tetováním nebo čipem. Existují dva možné způsoby identifikace: tetování, které je možné na přechodnou dobu osmi let, nebo je možné označit zvíře mikročipem. Nejdůležitější podmínka tetování je to, že musí být čitelné. Označení mikročipem provádí soukromý veterinární lékař. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení -ISO 11784 a ISO 11785. Ušlechtilé kočky i kočky domácí, které jsou vystavovány na výstavách FIFe, a všichni chovní jedinci Sdružení chovatelů koček při ČSCH musí být povinně označeni mikročipem.

Proti vzteklině musí být očkovaná zvířata starší 3 měsíců. Toto očkování provádí soukromý veterinární lékař v souladu s vakcinačním schématem dané očkovací látky. V České republice je povinnost každoročního přeočkování.
Zdeněk Gorgoň

Najdete na Lidovky.cz