8. července 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Berlín očima Václava Fischera

Postupimské náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Postupimské náměstí. | foto: Foto archiv LN

Západní Berlín byl mojí první německou zastávkou před tím, než jsem se odstěhoval do Hamburku. Letos jsem se do metropole po třiceti letech vrátil. Život je tu barevný, rychlý, kulturní a velmi kosmopolitní. Berlín dnes prožívá rozmach srovnatelný jen s 20. lety minulého století.

1. Braniborská brána
Pro Němce je Braniborská brána, dokončená v roce 1791, symbolem dramatické Braniborská brána.historie města. Po uchopení moci v roce 1933 si z brány udělali svůj symbol nacisté a později byla po dlouhá léta symbolem rozděleného města. Právě sem přicházeli lidé z Východu a hleděli skrz bránu do svobodného světa.

V roce 1963 navštívil Braniborskou bránu J. F. Kennedy a roku 1987 odsud požadoval Ronald Reagan stržení zdi. Jeho výzva byla vyslyšena o dva roky později a brána se stala novým symbolem, tentokrát sjednocení a nového začátku.

Až se budete procházet po Friedrichstrasse, zabočte na Unter den Linden, poseďte v některé z nesčetných kaváren a posilněte se na návštěvu Braniborské brány, která je výjimečným a velmi emotivním zážitkem.

Nejlepší je vypravit se na Pařížské náměstí (Pariser Platz) na konci třídy Unter den Linden pozdě odpoledne anebo v létě večer a sledovat strhující scenérii západu sluncem nad Braniborskou bránou a za ní.

Berlínská televizní věž.2. Berlínská televizní věž
Pamětníci vzpomínají, jak stáli hodinové fronty, aby se z ní mohli podívat do Západního Berlína. Je z ní vidět celé město jako na dlani. Věž byla postavena v 60. letech na přímé rozhodnutí tehdejšího komunistického mocipána Waltra Ulbrichta jako reprezentativní a dobře viditelný symbol socialistické části Německa. Po čtyřiceti vteřinách jízdy výtahem se dostanete do Telecafé ve výši dvě stě metrů, jehož podlaha rotuje. Já sem chodím s každým, kdo za mnou do Berlína přijede. Dáme si sklenku Červené karkulky, což je slavná značka východoněmeckého sektu, která zase přichází do módy, a koukáme ven.

Berlín stojí na rovině a za dobrého počasí uvidíte nejen centrum města, ale i nádherné jezerní oblasti v jihovýchodní a jihozápadní části města. Raději sem nechoďte po ránu, zbytečně byste čekali ve frontě. Doporučuji pozdní odpoledne, a když se nabažíte nádherného výhledu, můžete vyrazit přes Alexanderplatz a po třídě Unter den Linden rovnou k Braniborské bráně.

Kdo je unaven, může se za euro třicet svézt autobusem. Jeďte stovkou nebo dvoustovkou. Jsou to linky, které spojují Alex na Východě s Nádražím ZOO v západní části metropole. V patrovém autobuse si rozhodně sedněte nahoru - je odsud lepší výhled. Cestou uvidíte například světoznámý chrám Berliner Tor, historickou budovu Humboldtovy univerzity nebo Státní operu.

3. Restaurace Romiossini
Tak tento gastronomický zážitek si určitě nenechte ujít! Výborné jídlo a pití, milá (polská a ruská) obsluha, příjemné posezení na letní terase a k tomu ještě - na německé poměry - neuvěřitelně nízké ceny. Tuto báječnou restauraci najdete v Berlíně na devíti různých místech. Já chodím do té, co stojí na Budapester Strasse naproti hotelu Intercontinental a hned vedle kanceláře TOMI TOUR. Máme to sem s kolegy skutečně jen skok, a navíc máme sousedskou slevu. Tu vy sice nedostanete, ale i přesto si můžete užívat, co hrdlo ráčí. Předkrmy jsou za 95 centů, pizza od 2,98 a velké saláty - třeba pravý řecký choriatiki - již za tři eura padesát.

4. Postupimské náměstí
Kdykoli se sem dostanu, jsem unesen zvláštní směsicí moderny a nostalgie. Ve 20.Postupimské náměstí. letech minulého století bylo Postupimské náměstí (Potsdammer Platz) nejrušnějším městským centrem v Evropě. Zastavovala tu podzemní i nadzemní dráha, také 26 linek tramvají a pět linek autobusů. V roce 1924 tu vztyčili první světelný semafor v Evropě. Za války bylo náměstí zcela zničeno a po rozdělení města na východ a západ jím procházela zeď a kolem bylo území nikoho.

Dnes je zde nové centrum obchodního Berlína. Pod názvem Quartier am Potsdammer Platz se světu představuje rozsáhlá moderní čtvrť zahrnující několik ulic a náměstí. Já sem chodím hlavně za zábavou. V divadle Am Potsdammer Platz nyní hrají muzikál Mamma mia. Nezmeškejte návštěvu 3 D kina IMAX nebo některého z početných kin. Fronty se tady teď stojí na Sex ve městě, Mejdan v Las Vegas a Oko bere.

Pokud se sem vypravíte počátkem února, kdy se koná Berlinale, určitě zahlédnete některou z filmových hvězd. Kolem náměstí Marlene Dietrich je několik slavných varieté. Bistro Marlene Dietrich, kam se chodilo na salát s kuřecím masem dle jejího vlastního receptu, bohužel nedávno zavřeli. A tak nyní chodím do Vapiana - moderní restaurace, kde vám jídlo připraví přímo u barového pultu. Mají tady nejlepší těstoviny a výborné saláty.

5. KaDeWe neboli Kaufhaus des Westens
Největší obchodní dům na evropském kontinentu otevřený před více než 100 lety je skutečným magnetem pro návštěvníky Berlína. Každý den sem zavítá 40 až 50 tisíc lidí. V podzemí, nebo naopak úplně nahoře v osmém patře, můžete zaparkovat. Ve speciálním oddělení můžete dokonce dočasně svěřit do odborné péče svého čtyřnohého miláčka.

KaDeWe neboli Kaufhaus des Westens.Dá se tady koupit všechno, ale chodím sem hlavně kvůli jídlu. Jsou mu zde věnována hned dvě patra - sedmé s luxusní restaurací Zimní zahrada a šesté, kde se na ploše větší než fotbalové hřiště nabízí 34 000 artiklů. Také je tu asi třicet stánků, u nichž 110 kuchařů nepřetržitě připravuje speciality ze všech koutů světa. Čerstvé ryby se do KaDeWe vozí čtyřikrát týdně a vybrat si můžete z neuvěřitelných 120 druhů ryb a mořských plodů. U thajského stánku si objednám krevety se sklenkou sauvignonu. Co se vína týká, asi neexistuje známá značka, kterou by zde neměli.

Odolat nabídce čtyřiceti pekařů a cukrářů není snadné. Je to skutečná velkovýroba, pro niž se mouka pumpuje ze skladu v suterénu obří pumpou až do šestého patra. Já se většinou nejvíce zdržím u stánku francouzské lahůdkářské firmy Lenotre, která nabízí dorty a sladkosti podle více než 30 let starých receptů. Zbývá dodat, že v červenci jsou v KaDeWe slevy.

Najdete na Lidovky.cz