13. dubna 2010 16:14 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Beroun získal titul Historické město roku, dostane milion

Město Beroun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Město Beroun. | foto: ČTK

PRAHA Historickým městem roku 2009 se dnes na Pražském hradě stal středočeský Beroun. Ocenění je odměnou za péči o památky. Vítěz dostává vedle prestižního titulu ještě milion korun. Titul Historické město roku se udílí od roku 1994. Letos se do soutěže přihlásilo 52 měst.

Pořadatelé vybrali vítěze ze tří finalistů, vedle Berounu bodovaly Jilemnice a Uherské Hradiště.

Beroun a Jilemnice se o titul utkaly již loni, cenu si tenkrát odnesl třetí nominovaný, Šternberk. Beroun v minulosti vyhrál šestkrát krajské kolo. Od loňska dostávají odměnu i vítězové krajských kol, a to 100.000 korun. Královské město Beroun leží na soutoku řek Berounky a Litavky a je východiskem do dvou chráněných krajinných oblastí - Českého krasu a Křivoklátska. První písemná zmínka o městě pochází z listiny Přemysla Otakara II. z roku 1265, původně se město nazývalo latinsky Verona. Dnešní Beroun má přes 17.000 obyvatel.

Titul se udílí za nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a zón, který od roku 1993 vyhlašuje ministerstvo kultury.

V programu vyhlašovaném ministerstvem se na opravy památek sdružují peníze státní, obecní a příspěvky vlastníka památky. V ČR je na 40.000 nemovitých památek a po čtyřech desítkách památkových rezervací a zón.

V programu se včetně letošního roku již rozdělily ze státního rozpočtu téměř čtyři miliardy korun. Program byl použit na obnovu 10.767 památek.

Celkové náklady na jejich obnovu jsou 10,5 miliardy korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz