Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Betlémské světlo rozzáří Prahu, od skautů je převzal arcibiskup Duka

Kardinál Dominik Duka přebírá od skautů Betlémské světlo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinál Dominik Duka přebírá od skautů Betlémské světlo. | foto: ČTK

PRAHA Betlémské světlo, novodobý symbol Vánoc, dnes přivezli skauti do katedrály sv. Víta. U jesliček ho převzal pražský arcibiskup Dominik Duka. Betlémské světlo přivezli skauti minulý víkend do Brna z Vídně. Nyní se přes ně a věřící šíří po českých a moravských chrámech i domácnostech.

Také v Praze se z katedrály může šířit dál. V sobotu od poledne bude možné Betlémské světlo získat například na náměstí Míru. "Vánoce jsou v noci a světlo prozařuje tmu, proto jsou Vánoce velikou nadějí, tak jako každý nový lidský život je nadějí," uvedl kardinál Duka, který zažehnul svíci ve svatovítském chrámu.

Betlémské světlo.

Betlémské světlo.

Do Prahy svítilnička se svíčkou dorazila z Brna. Kromě katedrály bude plamen z Betléma možné získat na mnoha dalších místech. Ve spolupráci s pražským arcibiskupstvím bude světlo k vyzvednutí také v kostelích.

Skauti šíří Betlémské světlo už 23 let

Plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, je uchováván v olejových svítilnách.

Brněnští skauti dovezli Betlémské světlo z rakouské metropole poprvé v roce 1994, tradice však v tuzemsku vznikla už v roce 1990, kdy je přebírali od exilových skautů na hranicích s Rakouskem. Světlo má připomínat především duchovní rozměr Vánoc, o němž řada lidí v tehdejším Československu po pádu předchozího režimu mnoho nevěděla. Šíření betlémského světla vzniklo v Rakousku v roce 1986.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...