24. dubna 2016 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Běžně nepřístupné prostory Hradu si prohlédlo na šest tisíc lidí

Pražský hrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hrad | foto: Shutterstock

PRAHA Možnost nahlédnout do jinak nepřístupných reprezentačních prostor Pražského hradu si v sobotu nenechalo ujít 5928 návštěvníků, řekl mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Lidé si mohli prohlédnout salony a místnosti, v nichž prezident republiky přijímá návštěvy nebo podepisuje významné dokumenty.

Kromě Hradu se v sobotu veřejnosti otevřel také nedaleký Hrzánský palác. Budovu, kterou využívá úřad vlády, si přišlo prohlédnout 1450 lidí.

„Letos jsme měli tři novinky. Jednak tady byla expozice, ve které byl vystaven prvorepublikový Řád bílého lva, dále federální Řád Tomáše Garrigua Masaryka a zároveň jsme měli dva sály zařízené jako při státní návštěvě,“ řekl Šebek. I proto na prohlídku dorazily davy lidí. „Fronta se letos táhla až do Loretánské ulice,“ uvedl Šebek.

Exkurze do veřejně nepřístupných míst Pražského hradu.

Exkurze do veřejně nepřístupných míst Pražského hradu.

Návštěvníci mohli na Hradě nahlédnout například do Španělského sálu, Rudolfovy galerie či salonů jižního křídla Nového paláce. V Rothmayerově sálu byla expozice představující činnost Kanceláře prezidenta republiky. Zrcadlový salón vypadal jako při mezinárodním dvoustranném jednání a Společenský sál byl zařízen jako na tiskovou konferenci po státní návštěvě.

Také v Hrzánském paláci v Loretánské ulici návštěvníci viděli reprezentační prostory, otevřena byla zdejší expozice Symboly republiky a výstava Můj stát. „Přišlo 1450 návštěvníků. Ve srovnání s předchozím dnem otevřených dveří je to značně víc,“ sdělila Andrea Šlechtová z informačního centra úřadu vlády. Návštěvníci měli podle ní zájem hlavně o vyhlídku z terasy, ze které se na Prahu díval i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Velkým lákadlem byla také pracovna premiéra. „Děti se hodně zastavovaly i u výstavy Můj stát, která je podaná stylem komiksů,“ dodala Šlechtová.

Pražský hrad patří k nejoblíbenějším cílům turistů, kteří navštěvují českou metropoli. Dny otevřených dveří, při nichž si lidé mohu prohlédnout jinak nepřístupné sály, se v sídle českých králů a prezidentů konají většinou dvakrát ročně. Hrzánský palác se měl pro veřejnost otevřít už loni 17. listopadu, úřad vlády ale tehdy den otevřených dveří zrušil kvůli bezpečnostním opatřením v okolí vládních budov po teroristických útocích v Paříži.

ČTK