8. listopadu 2012 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Část skiareálů zachová bezplatné lyžování pro děti

Lyžaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžaři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemská lyžařská střediska se většinou prezentují jako rodinné areály vhodné pro lyžování s dětmi, bezplatné skipasy pro nejmenší lyžaře ale řada z nich nabízet nebude.

Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli středisek. Naopk v zahraničí je bezplatné lyžování pro děti do šesti let zcela běžné. Nabízejí ho velké i malé areály například na Slovensku a v Rakousku.

Skipasy letos podraží

Ve srovnání s loňským rokem budou ceny skipasů v některých lyžařských areálech dražší. O 30 korun podraží jednodenní jízdní doklad pro dospělého v Peci pod Sněžkou na 620 korun. O 50 korun bude proti loňsku dražší skipas ve Špindlerově mlýně (750 korun), 40 korun si lyžaři připlatí na Ještědu a o 20 korun stoupne cena lyžování například na Tanvaldském Špičáku.

"Jelikož jsme zaměření hlavně na děti, tak si nemůžeme dovolit, abychom děti do šesti let odbavovali zdarma," řekl Pavel Bažant, ředitel Ski Bijou, která provozuje areály Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov v Jizerských horách. Dětských návštěvníků je podle něj prý tolik, že by zavedení bezplatných dětských permanentek bylo ekonomicky neúnosné. Podobné je to s bezplatnými dětskými pasy v největších lyžařských areálech. V Peci pod Sněžkou například rodiče za jednodenní dětský skipas zaplatí 380 korun, uvedl ředitel lyžařského areálu Petr Hynek.

V nedalekém lyžařském areálu ve Špindlerově mlýně už ale se zavedením bezplatného lyžování pro děti do šesti let problém nemají a v ceníku pro letošní zimní sezónu tuto výhodu pro rodiče s dětmi uvádějí. Rodič s jedním dítětem by tak za jednodenní lyžování zaplatil 750 korun. Kdyby ale chtěl svého potomka učit lyžovat v Peci pod Sněžkou, vyšlo by ho to na rovnou tisícikorunu.

Řada areálů v Česku sice k trendu bezplatného lyžování přistoupila, rozhodla se ale snížit věkovou hranici. V lyžařském areálů Malá Morávka v Jeseníkách tak mohou bezplatně lyžovat děti do pěti let v doprovodu platících rodičů, v Monínci nedaleko Tábora lyžují bezplatně pouze děti do čtyř let.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz