1. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Začíná Noc kostelů. Prohlédněte si památky ve tmě

Náměstí Míru (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstí Míru (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Zvony ohlásí vpodvečer zahájení třetího ročníku Noci kostelů. Protože letos připadá současně na Den dětí, programy začnou už odpoledne.

K návštěvě zvou chrámy, kostely, kaple, sbory a modlitebny, které nechají nahlédnout do svých tajemných koutů. Mnohdy připravily i kulturní program, meditace, debaty. Tma má přitom zážitek z prohlídky umocnit.

Přehled všech otevřených památek zajdete ZDE


Podle organizátorů se církevní objekty stanou opět místem setkávání, kde se lidé budou moci přiblížit křesťanství prostřednictvím rozhovoru, hudby, umění a zážitku. Každý si přitom může vybrat míru, v jaké se chce ke křesťanství přiblížit. Záměrem totiž není přímo obracení lidí na víru, podotkli za Ekumenickou radu církví farářka Církve československé husitské Sandra Silná a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Jiná tvář moderního umění: kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech

Otevřen bude i kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech.

"Naším cílem jako koordinátorů a organizátorů není prvoplánově někoho přesvědčovat, že křesťanství je nejdůležitější a nejlepší nebo abychom někoho lanařili do svých církví. To by stejně nemělo efekt. Jde spíše o představení křesťanství," souhlasil hlavní organizátor Miloš Szabo.

Noci kostelů se po celé republice zúčastní víc než 1250 církevních objektů 11 církví. V porovnání s loňským rokem, kdy to bylo kolem 900, je to nárůst. Jen v Praze bude přístupno 222 svatostánků, které vytvoří prostor pro setkání, rozjímání, diskuse i prohlídku architektury v netradiční hodinu. Novinkou letošního ročníku v české metropoli budou tematické trasy.

Oficiální začátek všude oznámí zvony v pátek v 18:00. Více informací o programu lze najít na www.nockostelu.cz. Idea otevřít dveře církevních objektů v noci vznikla v Rakousku v roce 2005.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz