3. února 2013 7:00, aktualizováno  7:22 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Bolívii mají největší sochu v Latinské Americe, Pannu Marii

Nová Bolivijská Panna Marie měří 45,5 metru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Bolivijská Panna Marie měří 45,5 metru. | foto: ČTK

ORURO Bolivijští věřící mají nový monument. Na úvod letošního karnevalu odhalili v hornickém městě Oruro na západě země sochu Panny Marie vysokou 45,5 metru. Neoficiálně se stala nejvyšší sochou v Latinské Americe.

Na vrchu nad čtvrtmilionovým městem v chudé horské části Bolívie se shromáždily tisíce lidí přihlížejících odhalení bílého monumentu. Podle starostky města Rossío Pimentelové je socha konstruována tak, aby odolala i zemětřesení. Za jejím vznikem stojí mezinárodní tým sochařů a konstruktérů.

"Spíše než dílem inženýrů a umělců je tento monument aktem víry, který upevňuje naše tradice," řekl novinářům koordinátor skupiny tvůrců Rolando Rocha. Náklady na vznik díla vyčíslil na 1,2 milionu dolarů (přes 22,5 milionu korun).

Socha je zasvěcena Panně Marii Hromničné, která je patronkou místního karnevalu.

Socha je zasvěcena Panně Marii Hromničné, která je patronkou místního karnevalu.

Monument nejenže o více než sedm metrů převyšuje proslulou sochu Krista Vykupitele v brazilském Riu, ale je také jednou z nejvýše položených soch podobné velikosti na světě. Tyčí se nad městem s nadmořskou výškou přes 3700 metrů.

Většina obyvatel téměř desetimilionové Bolívie se hlásí ke katolické víře.

Socha je zasvěcena Panně Marii Hromničné, která je patronkou místního karnevalu. Jeho oslavy potrvají několik týdnů a už o tomto víkendu se do nich zapojí přes 6000 hudebníků a 20 000 tanečníků.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz