27. prosince 2011 14:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Boskovický zámek pořádá prohlídky v kostýmech

Kostýmované prohlídky na zámku Boskovice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kostýmované prohlídky na zámku Boskovice. | foto: www.zamekboskovice.cz

V Boskovicích na Blanensku začaly v tamním zámku oblíbené třídenní vánoční kostýmované prohlídky. Ochotníci připravili pro příchozí scénky o tom, jak se slavilo narození Krista ve šlechtických sídlech.

Letos je v nich novinkou postava ducha hradního pána, řekla Hana Paulíková z divadelní a šermířské skupiny Gonfanon.

Zámkem provází tým osmi ochotníků převlečených za mnicha, hraběnku, komtesu, mladé šlechtice nebo hospodyni. V každé z významnějších komnat objektu se koná nějaká scénka. Přestože všechny spojuje vánoční téma, jejich součástí jsou i šermířská klání a střelba, kterou si mladí pánové krátí dlouhou chvíli.

"Především děti by měla potěšit postava hradního ducha. Ten původně obýval ruiny sousedního boskovického hradu, ale byla mu tam zima, a tak se přestěhoval na zámek," dodala Paulíková.

Cukroví a punč

Vánočních prohlídek na zámku se každoročně účastní celkem 500 diváků. Pro hosty je pod velkým vánočním stromem v hlavním hlavním sále připraveno cukroví, punč a pro děti čokoláda.

Boskovický zámek vznikl před 200 lety na základech kláštera. V expozici je také vzácný měděný glóbus, výjevy z tureckých válek malované na buvolí kůži a rokokové divadélko - dar pro jednu z obyvatelek zámku od anglické královny Viktorie.

Zámek získal v polovině 19. století šlechtický rod Mensdorff-Pouilly. Po druhé světové válce mu byl zabaven a v roce 1991 vrácen v restituci. Jeho potomci jej mají v držení dodnes. Ročně objekt navštíví asi 20.000 turistů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz