Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Božská Kréta. Ostrov, kde má Ježíš svou vesnici

Ostrov Kréta je mezi českými turisty bezesporu velmi oblíbenou destinací. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrov Kréta je mezi českými turisty bezesporu velmi oblíbenou destinací. | foto: Marcela Rusňáková

Ostrov Kréta je mezi českými turisty bezesporu velmi oblíbenou destinací. Ať už pro široký výběr ubytovacích i stravovacích zařízení, jejichž nabídka potěší jak ekonomicky smýšlejícího cestovatele, tak i třeba milovníka designu, nebo pro svou snadnou dostupnost nejen z Prahy, ale i z dalších letišť v České republice i na Slovensku.

Svou roli jistě hraje i relativně stabilní počasí během letní sezóny, která je zde opravdu dlouhá (květen-říjen), rozmanitá příroda, oplývající takovou pestrostí, že na své si přijdou opravdu všichni-od nadšených ornitologů, přes milovníky pěších tůr, až po vyznavače adrenalinových vodních sportů; když k tomu přidáte vyhlášenou krétskou kuchyni a fascinující historické památky, odhalující nám tajemství zrodu naší evropské civilizace, máte ideální cíl pro dovolenou, na které se rozhodně nudit nebudete, a to bez ohledu na to, zda dáte přednost pohodlí all inclusive resortu nebo raději podpoříte vděčné provozovatele malých rodinných penzionů, kteří vám odhalí tu pravou dimenzi pověstné krétské pohostinnosti.

Znalci a milovníci Kréty s oblibou tvrdí, že Kréta není ostrov, ale celý kontinent a v mnohém mají jistě pravdu. Sběratelé cetovatelských“nej“ vám znalecky popíší populární tůru nejdelší evropskou soutěskou, kaňonem Samaria, vylíčí vám důmyslnost mínójských paláců, včetně nejstarší vany na světě, ve které se údajně koupala maželka samotného krále Mínoa, půvabná Parsifae, budou se rozplývat nad exoticky vypadající palmovou pláží Vai, na východním cípu Kréty, kde se nachází jediný přírodně rostoucí palmový háj v Evropě.


Pohlednice z cest na větší mapě

Pokud ale máte rádi místa bez davů, a trávíte třeba dovolenou na severovýchodním pobřeží, doporučuji si udělat výlet mimo hlavní turistické atrakce. Začít můžete hned kousek od populárního a velmi malebného městečka Agios Nikolaos a to tak, že opustíte hlavní silnici směřující dále na východ a odbočíte do hor. Vaše odvaha bude záhy odměněna, když spatříte téměř kýčovitě vypadající siluetu kostelíku Panagia Kera s významnými byzantskými freskami ze 13.-14. stol. Jen o pár kilometrů dále na vás čekají překvapivě zachovalé rozvaliny dórského města Lató, z 5.-4. stol. př. n. l. s nádherným výhledem na zátoku Mirabello a architektonickou pozoruhodností v podobě dvou městských akropolí.

Znalci a milovníci Kréty s oblibou tvrdí, že Kréta není ostrov, ale celý...

Vesnice Kritsa, amfiteatrálně rozložená pod vrcholkem Kastellos se zbytky mínójského osídlení, vás nadchne svou pestrostí, barevností a vůněmi. Proslulé výšivky visí na každém domě, dlážděné uličky jako z jiných časů poskytují laskavý chlad v parných letních dnech a na centrálním náměstí vás kromě obligátního platanu, kašny a kostelíku čeká samozvaná místní průvodkyně, paní Pelagia, která zatímco se vám bude snažit vnutit svůj ručně vyšívaný ubrus s motivem olivovníku, vám povypráví, že je vlastně slavná filmová star, nebotˇsi zahrála ve filmu Julese Dassina Ten, který musí zemřít. Že jste film neviděli, je celkem logické, vždyť štáb točil ve vesnici už v roce 1957, ale ke konverzaci vám zcela postačí, když budete znát jméno autora knižní předlohy k filmu, slavného krétského rodáka Nikose Kazantzakise.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Ten se sice mnohem více proslavil postavou Řeka Zorby, podobně jako si filmy Julese Dassina většinou lidé spojují se skutečností, že v jeho Oscarem oceněném snímku Never on Sunday (Nikdy ne v neděli) zazněla populární píseň Děti z Pirea, u nás známá třeba v podání Marthy a Teny.

Pokud odoláte Pelagii a jejímu ubrusu, vydejte se dále na jih. Cesta vás zavede do městečka Lerapetra, které je známé tím, že je to vůbec nejjižnější město v Evropě. Můžete se osvěžit ve vodách Lybijského moře na liduprázdných plážích, dát si na konci promenády u turecké pevnosti báječnou grilovanou chobotnici s pravým krétským salátem, nebo můžete toto turismem jen opravdu málo dotčené město zemědělců minout a pokračovat po jižním pobřeží směrem na Myrtos, kterému místní přezdívají nová Matala. Ale slunce stojí ještě vysoko a je trochu škoda hned skončit u místních hippíků. Pár kilometrů horskou asfaltkou vás vyvede do místa s bohorovným klidem. Tady má Ježíš svou vesnici.

Roztroušené kamenné domky osady Christós jako by visí ve vzduchu a vytvářejí iluzi vznášející se vesnice. Atmosféra tohoto poklidného místa vás donutí zatajit dech a vydat se na pěší průzkum osady z 11. stol. Omamná vůně borovic, zručíci horské bystřiny a z ruin rostoucí tajuplné Arónie..Nikde nikdo, občas zacinká kozí zvonek nebo vás překvapí klestím naložený oslik...lidé jako by tu již nebyli..Dominantou poloopuštěné vsi je kostelík Proměny Páně z 18. stol., vybudovaný na starších byzantských základech, podle legendy na místě, kde se vždy v noci zjevovala svítící ikona Ježíše Krista, která prý na místo nalákala i první obyvatele, kteří pak na počest opakujícího se zjevení posavili první svatostánek a usadili se na příkrých svazích pohoří Dikti.

Až budete na Krétě, nebojte se půjčit si auto a vyrazit jen tak, vstříc novým...
Útulná taverna

Pokud cestou zpět do civilizace nezabloudíte, můžete si návrat do reality trochu oddálit návštevou proslulých a lehce transcendentálních dýchánků, které na pobřeží v Myrtosu pořádá DJ Fat Daddy. Pokud čekáte nářez v podobě stovek opálených a polonahých těl, zmítajících se pod vlivem čehokoliv, brzděte svou imaginaci. Fat Daddy, ač na to nevypadá, ujíždí na Donně Summer. Dáváte-li však přednost přírodním krásám a zajímavostem, doporučuji při putování zpět do vašich hotelů udělat si ještě jednu zastávku. Místo poznáte bezpečně i bez navigace či mapy. Budete projiždět nejužším místem Kréty, kdy cesta z jihu zpět na sever je dlouhá pouhých 15 km, když se vám po pravici vynoří zvláštní útvar.

Pokud ale máte rádi místa bez davů, a trávíte třeba dovolenou na...

Tmavá průrva v majestátní skále. Nejmenší soutěsta na Krétě, tedy alespoň pokud jde o její šíři a také jediná, která nevznikla erozí, ale tektonickým zlomem-soutěska Cha. Kousek odtud pak, pečlivě ukryt před zraky zvědavců, leží jeden ze skutečných krétských pokladů. Není tajemstvím, že Kréta je mimo jiné i ostrovem, kde roste obrovský počet olivovníků, jejichž počet je udáván v milionech....Kvalita krétského olivového oleje je vyhlášená a proto minimálně jednu lahev tohoto tekutého zlata najdete v zavazadle každého odlétajícího turisty...Ne každý už ale ví, že na Krétě rostou 4 ze 7 olivovníků ve Středomoří, které jsou považovány za nejstarší na světě. Jedná se o stromy, jejichž stáří se pohybuje mezi 2000-3000 lety! Za soutěskou Cha, kousek za vesničkou Kavousi, narazíte na kolos, jenž má obvod stromu u země téměř 20 m a jehož stáří je odborníky odhadováno na neuvěřitelných 3000 let a přitom -ač se to zdá opravdu neuvěřitelné, stále plodí.

Až budete na Krétě, nebojte se půjčit si auto a vyrazit jen tak, vstříc novým dobrodružstvím. Určitě si kupte vynikající krétský olivový olej, snažte se cíleně zabloudit v horách a pozdravujte Pelagii. A pokud nebudete spěchat na večeři do hotelu, možná potkáte i Ježíše.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.