16. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Brit navštívil všechny země světa. Je mu jen 24 let

Boeing 737 (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Čtyřiadvacetiletý Brit James Asquith tvrdí, že je nejmladším člověkem, který navštívil všech 196 mezinárodně uznaných zemí světa. Mladý mužzačal cestovat jako student v roce 2008 a od té doby do pasu nasbíral razítka všech zemí.

Asquith nijak nespěchal, i když jeho cílem bylo navštívit všechny země, než mu bude 25 let. "První nezávislou zemí, kterou jsem navštívil, byl Vietnam a strávil jsem tam tři měsíce," řekl Asquith.

ČTĚTE TAKÉ

"Rovněž jsem strávil zhruba pět měsíců ve Spojených státech a Kanadě, kde jsem se dostal do 27 států od Havaje po Aljašku," citoval cestovatele deník Daily Telegraph.

Celkem ho cestování přišlo na 3,8 milionu

Asquith odhaduje, že celkové náklady na cesty tvořily 125 000 liber (téměř 3,8 milionu korun), které si částečně vydělal po barech a hotelích.

"Miluji ten adrenalin, který s tím byl spojen, ale zdá se, že jsem si k návštěvě mnoha zemí vybral nejhorší období," poznamenal cestovatelský nadšenec.

"Do Libye jsem jel tři týdny po pádu Kaddáfího, do Afghánistánu dva týdny po teroristických atentátech v Mazáre Šarífu, ale obecně jsem si vždy našel někoho místního a pokoušel se každou zemi poznat blíže," zdůraznil Asquith.

Nejdéle strávil v Africe

Nejdéle prý strávil v Africe, kde zůstal půl roku. "Byla tam spousta malých zemí a komplikovaných přechodů hranic, tak jsem vložil důvěru do lidí, kteří mě převezli i přes tři země najednou," přiznal dobrodruh.

Po návratu do anglického Stevenage jeho cestovatelské choutky zdaleka nejsou ukojeny. "Ještě jsem neskončil. Vzrušuje mě Tahiti, Velikonoční ostrov a Antarktida, kam všude se doufám podívám v příštím roce," uzavřel Asquith.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.