14. července 2009 17:53 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Britské ministerstvo zahraničí varuje: Vyhněte se polským záchytkám

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Ilustrační foto LN.

VARŠAVA Polské záchytné stanice jsou údajně postrachem pro turisty z Velké Británie. Britské ministerstvo zahraničí varuje občany před příliš lehkomyslným popíjením v Polsku, které může skončit pobytem na záchytce. "Nevyjdeš na svobodu, dokud nevystřízlivíš," píše se v příručce pro Brity, kteří vyjíždějí do zahraničí.

Poznámka o polských záchytkách se nachází ve zprávě "2009 Travel Trends Report". Ministerstvo zahraničí v něm popisuje, co a kde stojí za to vidět, ale také, čemu je lepší se vyhnout.

Například ve Španělsku radí ministerstvo dávat pozor na piráty silnic, ve Spojených státech je třeba se mít na pozoru před uragány a v Itálii být ostražitý při nákupu značkového zboží, které bývá často paděláno.

V kapitole věnované Polsku ministerstvo doporučuje obyvatelům navštívit letos místa, kde se budou konat akce spojené se 70. výročím začátku druhé světové války jako je Westerplatte v severopolském Gdaňsku. Varuje ale před "polskou policií, která velmi přísně pohlíží na osoby, které pijí alkohol na veřejných místech". Úřad upozorňuje, že pokud člověka zadrží policisté, může strávit noc ve "speciální klinice". Za pobyt navíc bude muset zaplatit.

Pití alkoholu na veřejných místech je v Polsku oficiálně zakázáno. Záchytky zřídila vláda v roce 1956. V posledních letech v nich často pobývají právě Britové.

"Turisti z Británie poznávají naše záchytné stanice osobně a velmi důkladně. Například v Krakově jsou častými hosty a velkou radost jim to nedělá," uvedla ředitelka organizace, která zastřešuje všechny záchytné stanice v Polsku, Danuta Gadziomská.

Podle statistiky jen loni v listopadu se na záchytné stanici v Krakově, jenž patří mezi oblíbené cíle zahraničních turistů, ocitlo 43 britských občanů, kteří prý byli většinou šokováni podmínkami, jaké tam panují. Mohou se totiž setkat například s metodou léčby studenou sprchou.

Také Praha se začátkem nového tisíciletí stala cílem tisíců mužů z Británie, které sem táhlo levné pivo a sexuální služby. Podle údajů jistého pražského vysokého policejního důstojníka z konce roku 2002 byli tito "pivní a sexuální" turisté z Británie odpovědní za zhruba čtvrtinu výtržností, které se o víkendech stávaly v centru města.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz