4. ledna 2015 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Brněnská hvězdárna chystá novinky, navštívil ji rekordní počet lidí

Brněnská hvězdárna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnská hvězdárna | foto: ČTK

BRNO Brněnskou hvězdárnu s planetáriem loni navštívil rekordní počet lidí. Za posledních deset let se obliba areálu na Kraví hoře zdvojnásobila. Loni poprvé výrazně převážili běžní návštěvníci nad školními výpravami. Na letošek chystají pracovníci hvězdárny řadu novinek včetně tvorby vlastních příběhů pro speciální projekční systémy digitálních planetárií.

Návštěvnost začala růst zvláště po celkové přestavbě areálu v letech 2010 a 2011 a dalších technických inovacích i programových novinkách. „V roce 2014, poprvé v šedesátileté historii organizace, výrazně převážili běžní návštěvníci nad žáky a studenty. Celkem přišlo 144 913 diváků, z toho bylo ‚jen‘ 42 procent školáků a 58 procent veřejnosti,“ uvedl ředitel Jiří Dušek.

Planetárium má projekční systém na světové úrovni. Ambicí autorského týmu je vytvářet nová představení pro digitální planetária a zároveň uvádět ta nejlepší ze zahraničí. Na 31. ledna plánují tvůrci premiéru pohádkového příběhu Se zvířátky o vesmíru. Vypráví o čtveřici zvířecích kamarádů, kteří se sejdou na kraji lesa, aby prozkoumali hvězdářskou základnu.

Dokonalé rozlišení

Představení vzniká ve spolupráci s brněnským grafickým studiem Petra Hlouška podle scénáře Davida Kovala. „Pracovat v rozlišení osmkrát vyšším, než je HD televize, dokonce dvojnásobně vyšším, než je rozlišení současné novinky 4K televize, to je výzva,“ uvedl Hloušek. V plánu je také anglická verze pro zahraniční projekční sály.

K dalším připravovaným novinkám patří představení Úžasné planety věnované Sluneční soustavě. Představení Přírodní výběr z nizozemské produkce zase ukáže, jak se formovaly myšlenky jednoho z nejslavnějších vědců všech dob - Charlese Darwina.

V lednu se mohou děti těšit ještě na vesmírný karneval, v únoru následuje Darwinův den s DNA. V pátek 20. března mají astronomové v kalendáři částečné zatmění Slunce. V polovině dubna se v planetáriu odehraje první ročník mezinárodního filmového festivalu Central European Fulldome Festival. Na sklonku letních prázdnin vznikne v okolí budovy volně přístupná vědecká stezka, takzvané Přírodovědné kognitorium.

Lidovky.cz, ČTK