Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Brusel. Cihlové město plné vojáků a hranolek

Jedna z dominant Bruselu - Atomium. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z dominant Bruselu - Atomium. | foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

BRUSEL Jedna z prvních věcí, kterých si člověk při návštěvě Bruselu krom bezpečnostních opatření všimne, jsou cihly. Cihlový prvek dominuje pomalu u každého druhého domu, což snadno vede k závěru, že Brusel je cihlové město. Častým znakem jsou také všudypřítomné jeřáby, neboť v Bruselu se pořád něco staví a opravuje.

Po bombových útocích v březnu letošního roku došlo ke zvýšení bezpečnosti nejen v ulicích, ale i důležitých institucí jako je Evropský parlament. Vojáky potkáte v hlavním městě Belgického království téměř na každém kroku, v ulicích, na letišti, u každé významnější budovy. To samé platí o množství policistů. Ti jsou k vidění převážně ve velkých hloučcích i o dvaceti, třiceti osobách. S ohledem na zvýšená bezpečnostní opatření se taktéž vyplatí koukat na cestu. Chodníky totiž často „okupují” zátarasy z drátů.

Zátarasy s dráty.

Zátarasy s dráty.

Po útocích není ve městě již téměř stopy, sama jsem narazila jen na smuteční tabuli ve stanici metra Maalbeek, kde došlo k jednomu z útoků.

Vzpomínková tabule ve stanici metra Maalbeek.

Vzpomínková tabule ve stanici metra Maalbeek.

Brusel, ačkoli se o něm mluví jako o ne příliš hezkém městu, nabízí mnoho architektonických památek a zajímavých míst, včetně známého náměstí Grande-Place s gotickou radnicí, vítězného oblouku či Atomia.

Protesty a nefunkčí linky metra

Pro návštěvu jedné z dominant Bruselu Atomia jsem si vybrala ne zrovna příznivý den. Většina linek metra, které mimochodem nepatří k úplných skvostům, toho dne totiž kvůli svátku a protestům nejela. Byla jsem ovšem odhodlaná najít navazující tramvaj číslo 19. Problém nastal u východu metra stanice Simonis, kde široko daleko žádné koleje nevedly.

Vítězný oblouk.

Vítězný oblouk.

Gotická radnice na Grande-Place.

Gotická radnice na Grande-Place.

Do té doby se mi vždy poštěstilo nalézt někoho, kdo vedle francouzštiny ovládal také angličtinu, v Simonis, jsem ovšem narazila na jazykovou bariéru. Ta se projevila především v momentě, kdy se mi jedna Bruselanka francouzsky snažila vysvětlit, že to musím zpátky do metra, kam mě téměř silou tahala zpátky a já se jí naopak snažila sdělit, že sice francouzsky nemluvím, ale stále se opakující nápis u nástupiště nemůže znamenat nic jiného, než že metro k Atomiu jednoduše nejede, neboť stanicí projíždělo jedno prázdné za druhým.

Nakonec se mi podařilo narazit na slečnu, která mi nabídla, že mě tam se svým bratrem-dvojčetem hodí. V první chvíli mi hlavou proběhlo, zda je dobrý nápad nasedat kedvěma neznámým lidem a ještě v cizím městě, ale jejich vstřícnost a touha vidět onu zvětšeninu krystalové mřížky železa, mě přesvědčily, že je. Ostatně všichni obyvatelé Bruselu, na které jsem měla to štěstí narazit, byli velmi milí a ochotní. Často stačila jen chvilka zmateného nebo nešťastného koukání do mapy a už některý z nich nabízel svou pomoc.

Dva Molenbeeky

Cestu se dvěma mladými Belgičany jsem využila především ke zpovídání o místních zvycích i názorech na témata, která nejen v našich médiích dlouho rezonovala. Kromě Molenbeeku, místa, kde se ukrýval strůjce teroristických útoků v Paříži Salah Abdeslam, tak přišla řeč na nepoužívání popelnic nebo národní jídla, kterým jsou hranolky a vafle. Při svém putování městem se mi podařilo narazit na jeden z nejvyhlášenějších stánků s hranolky Maison fungující od 60. let, kde jsou prý lidé schopní stát frontu i dvě hodiny. Okolní restaurace umožňují vzít si hranolky s sebou a dát si u nich jen pivo, které oproti českému není tak hořké.

Stánek Maison, kde lidé čekají na hranolky i dvě hodiny.

Stánek Maison, kde lidé čekají na hranolky i dvě hodiny.

Ohledně Molenbeeku i (ne)bezpečnosti ve městě jako takové mluví Bruselané jako o něčem, co se možná až příliš dramatizuje. Molenbeeky jsou totiž „dva“. První je normální část města, u toho druhého je ale už prý dobré mít se na pozoru.

Vítězný oblouk.
Cihly jsou v Bruselu všudypřítomné.

Obecně ale lidé v něm žijící nevnímají Brusel jako nebezpečnější město než jiné. Já sama jsem se za celý pobyt necítila nijak v nebezpečí, i když ve mně Brusel vyvolával silné obavy.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!