Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Brusel je město mušlí, komiksů a Magritta

Grand Place v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grand Place v Bruselu. | foto: Profimedia.cz

Brusel má tak trochu smůlu. Většina lidí ho má zapsaný jako město eurokratů, maximálně si ještě vzpomenou na pěkné náměstí. Je to ale také místo, kde vznikl slavný komiks o Tintinovi nebo třeba Šmoulové, a tvořil tu jeden z největších surrealistů - malíř René Magritte.

Po stopách surrealismu
Pánové s buřinkou, postavy se zakrytým obličejem, krásné ženy a blankytně modrá obloha. To jsou některé motivy obrazů belgického surrealistického malíře Reného Magritta (1898-1967). Začátkem června bylo v Bruselu na Place Royal otevřeno muzeum, které představuje největší sbírku jeho děl na světě (www.musee-magritte-museum.be). Zajímavé je architektonické řešení muzea - jeho tvůdci záměrně zatemnili všechna okna, aby se návštěvníci mohli plně ponořit do světa Magrittovy fantazie.

Kam na belgické pivo
Prohlídku Magrittova muzea můžete zakončit ve stylové
hospůdce La Fleur en Papier Doré (Rue des Alexiens). Při pití jednoho z mnoha druhů belgických piv můžete obdivovat bohatou výzdobu lokálu - stěny pokryté obrázky, nástěnnými malbami a citáty. Právě zde se začátkem 20. století začala scházet skupina surrealistů včetně Magritta, který tu uspořádal svoji první výstavu. Podoba lokálu se od těch dob téměř nezměnila, i když před lety prošla hospoda kompletní rekonstrukcí.

Kavárna La Fleur

Mušle s bagetou a hranolky
Kdo se vydá do Bruselu, neměl by vynechat jedno z nejtypičtějších místních jídel - mušle servírované ve velkém hrnci s bílou křupavou bagetou, máslem a propečenými hranolky. Ochutnat je můžete například ve vyhlášené restauraci Chez Leon na ulici Rue des Bouchers v centru města, kde dělají i domácí pivo. A dezert?
Jedině teplá vafle se šlehačkou!

Čurající rodinka
Jeden z nejznámějších symbolů Bruselu je bezesporu Manneken Pis - bronzová soška čurajícího panáčka (roh Rue de l'Etuve a Rue des Grands Carmes). Podle jedné z legend znázorňuje chlapečka, který kdysi zachránil obléhané město tím, že se vyčural na hořící zápalnou šňůru od bomby. V roce 1987 přibyla k chlapečkovi i čurající holčička. Málokdo už ale ví o třetím členovi rodinky -soše psího křížence (Zinneke Pis) se zadní nohou typicky zvednutou na patník. Nachází se v zapadlé uličce nedaleko centra a díky jeho nenápadnému umístění na něj většina turistů narazí spíš náhodou.

Zinneke Pis

Komiksová procházka
Belgie je kolébkou jednoho z nejoblíbenějších komiksových hrdinů - reportéra dalších kreslených figurek. Můžete se na ně zajít podívat do bruselského muzea komiksů.  Je to už 20 let, co otevřelo své brány, a Brusel proto vyhlásil letošní rok rokem komiksů. Oslavy vyvrcholí v říjnu osmým ročníkem tradičního bruselského festivalu komiksů. Pokud nechcete čekat do podzimu, můžete si udělat komiksovou procházku po Bruselu. Na více než třiceti budovách a zdech jsou v ulicích města nakresleny v nadživotní velikosti komiksové příběhy od slavných autorů. Mnohé z nich se nacházejí v nenápadných zákoutích a dokonale zapadají do okolního prostředí.

Komiksová procházka

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.