Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
18. dubna 2018 6:03 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Buď je milujete, nebo nemůžete pozřít. Na tvarůžky rovnou za nosem

Pokud pojedete na tvarůžkový festival, zastavte se i v místním muzeu, které vás... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud pojedete na tvarůžkový festival, zastavte se i v místním muzeu, které vás... | foto: Tomáš FraitMAFRA

S olomouckými tvarůžky se to má podobně jako s olivami, skopovým masem nebo kozími sýry: buď se po nich můžete utlouct, anebo se jim obloukem vyhýbáte.

Zlatá střední cesta neexistuje. Ať už specifickou chuť a hlavně vůni (pro někoho, s prominutím, smrad) tvarůžků milujete, nebo nenávidíte, za zmínku stojí, že jsou ve světě potravin celebritou. Málokterý produkt má kromě sítě firemních obchodů také své muzeum a dočkal se chráněného zeměpisného označení Evropské unie. Navíc kvůli nim dokonce vznikla speciální cukrárna a také festival. Jejich čas přichází právě teď, vypravit se na tvarůžky můžete příští víkend do Olomouce.

Je tu ale jeden háček. Ačkoli se o tvarůžcích nejčastěji mluví jako o olomouckých, ve skutečnosti se vždy vyráběly spíše na venkově v okolí. Právě v Olomouci se ale konaly největší specializované trhy a odtud také nejvíce dobrot putovalo díky kupcům dál do světa. Přívlastek olomoucký tvarůžkům zůstal, byť je dnes vyrábí pouze společnost A. W. se sídlem v Lošticích.

Tvarůžky, nebo syrečky?

Tvarůžky, nazývané také syrečky nebo též tvargle, odvozené z německého označení Olmützer Quargel, se v minulosti vyráběly podomácku téměř v každé chalupě – buď lisováním do dřevěných formiček, anebo ručně, tvarováním do hrudek. Nejstarší zmínky o nich pocházejí z 15. století, ale neberte to příliš vážně – na tenhle způsob zpracování kyselého mléka, respektive tvarohu lidé přišli už mnohem dřív.

Rady před cestou

  • Muzeum olomouckých tvarůžků A. W., Palackého 2, Loštice, otevřeno má denně 9– 17.30, vstupné 50/30 Kč, rodinné 90 Kč, děti do 6 let a majitelé karet Olomouc Region Card zdarma. www.tvaruzky.cz
  • Tvarůžková cukrárna, Komenského 325, Loštice, nebo Denisova 13, Olomouc; otevřeno denně. www.tvaruzkovacukrarna.cz 
  • Olomoucký tvarůžkový festival, 21. až 22. dubna; zájemci s chytrými telefony si mohou stáhnout novou mobilní aplikaci a zahrát si hru Zachraň olomouckou pevnost, další dárek čeká v informačním centru – mapa s nejzajímavějšími tipy pro rodiny s dětmi. tvaruzkovyfestival.olomouc.eu

Jako první začal tvarůžky ve velkém vyrábět Josef Wessels v Lošticích roku 1876, v tradici pokračoval od roku 1898 jeho syn Alois a posléze Karel Pivný, zeť Aloise Wesselse. Když pomineme léta znárodnění, podnik dodnes vlastní, vylepšují a zvelebují jejich potomci. Ti také v areálu továrny zřídili pro milovníky tvarůžků muzeum, ale protože umístění uvnitř závodu omezovalo jeho rozvoj, před pár lety vzniklo muzeum zcela nové a moderní.

Seznámíte se v něm jak s historií olomouckých tvarůžků od prvních zmínek až do současnosti, tak zejména s výrobním procesem krok za krokem. Prohlédnete si, jak vypadalo mletí a lisování tvarohu dřív, než se výroba ruční proměnila na strojní, i cestu každého tvarůžku od jeho formování přes koupání a zrání až po balení. V poschodí navštívíte dobovou pracovnu Karla Pivného, v malém retrokině se podíváte na některý z filmů o výrobě a historii tvarůžků.

Prohlídka muzea může skončit v nedaleké restauraci U Coufalů, kde mají jídelní lístek plný tvarůžkových dobrot a stojí tu také automat na olomoucké tvarůžky. Existuje pouze ve dvou exemplářích, ten druhý je k dispozici v informačním centru v Olomouci.

Sladce slaná tečka

Po dobrém obědě se vydejte ještě do cukrárny, ale protože jste v Lošticích, nečekejte nic obyčejného. V Tvarůžkové cukrárně ochutnáte tvarůžky připravené jinak a netradičně; při pohledu do vitrín plných šátečků, kremrolí, větrníků, pohárů a koláčků nebudete věřit, že ač se všechny výrobky tváří sladce, ve skutečnosti jsou slané. Manželé Poštulkovi říkají, že při založení cukrárny v roce 2009 spojili dvě rodinné vášně, a to zájem o dobré jídlo a vztah k místu, kde žijí.

Vypadají jako sladkosti, ale základem dezertů jsou tvarůžky

Zákusky vesměs připravují podle vlastních receptů a plní je pěnou z olomouckých tvarůžků. Sortiment se stále rozrůstá; kromě přibližně dvaceti druhů slaných dobrot můžete ochutnat i tvarůžkové topinky, chlebíčky, lokše, hamburgry a hotdogy s tvarůžky, nebo třeba tvarůžkový tatarák či zmrzlinu. Tvarůžkové moučníky získaly řadu ocenění a kromě cukrárnyv Lošticích jemůžete ochutnat i v Olomouci.

Příležitostí k návštěvě olomoucké pobočky může být třeba Olomoucký tvarůžkový festival, který se koná na Horním a Dolním náměstí 21. a 22. dubna. Mimo jiné se tu chystá setkání všech lidí s příjmením Tvarůžek a Tvarůžková, chybět nebude ani moderátorka ČT Zuzana Tvarůžková. Festival je pro město zároveň startem do nové turistické sezony, což vám jako návštěvníkům přinese další výhody. V sobotu i v neděli bude zadarmo přístupná například radniční věž.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.