Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Budapešť očima Eugena Gála

Budapešť - parlament. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budapešť - parlament. | foto: Reprofoto

Věděli jste, že v Budapešti jezdí nejstarší metro na starém kontinentu? Nebo že panteon uherských panovníků na náměstí Hrdinů zachycuje i dohodu o pomoci českým stavům? Šéf Českého centra v Budapešti vás provede po méně známých místech metropole.

1. Po stopách dějin
Široký Andrássyho bulvár byl vystavěn v druhé polovině 19. století a měl oslavit tisíciletou přítomnost Maďarů ve střední Evropě. Na jednom jeho konci je rozlehlý Městský park zvaný Városliget. Najdete tu vedle sebe architektonicky půvabné termální lázně Széchenyiho (viz foto), zábavní park pro děti, cirkus, zoologickou zahradu i nejvěhlasnejší místní restauraci Gundel.

Před parkem uzavírá Andrássyho třídu Náměstí hrdinů (Hösök tere) s panteonem nejvýznamnějších uherských panovníků a monumentálním sousoším vůdců sedmi maďarských kmenů v čele s Arpádem. Reliéf pod sochou knížete Gábora Bethlena zachycuje významný moment z jeho života, kdy uzavřel dohodu s českými stavy o vojenské pomoci proti Habsburkům. Třebaže na Bílou horu už nedorazil, svědčí tento moment o blízkém soužití našich národů.

Andrássyho třída je lemována secesními paláci a v jedné z postranních ulic najdeme i sídlo českého velvyslanectví i Českého centra v Paláci hraběte Zichyho. Od něj zakoupil budovu v meziválečném období československý diplomat Hugo Vavrečka, dědeček Václava Havla. O kus dál, na Andrássyho třídě 60, najdeme obdobu pražské „pečkárny“, kde v dobách nacistických a posléze i komunistických probíhalo mučení a vyslýchání politických nepřátel režimu. Dnes je tu zřízen tzv. Dům teroru (Terror Háza; www.terrorhaza.hu), působivá expozice o dobách represí.

2. Kam na kávu
Za osmibokým náměstím Oktogon se ocitnete v oblasti bank, exkluzivních obchodů a restaurací. Příjemnou zastávkou na šálek výtečné maďarské kávy může být okolí malého náměstí Ference Liszta, které je v letním období doslova poseto malými kavárničkami. Kolem budovy Opery sejdete až na Deák tér, kde se protínají tři trasy metra.

Lépe řečeno dvě novodobé se známými soupravami „Mytisčinskogo mašinostrajitelnogo zavoda“ a roztomilá nejstarší podzemka na kontinentě z konce 19. století, která kopíruje celou Andrássyho třídu.

Vedle tohoto dopravního uzlu se nacházelo autobusové nádraží na náměstí Erzsébet, které bylo po změně režimu zrušeno kvůli plánované výstavbě nového Národního divadla. Průvan politických půtek však plány odvál a zůstala jen jáma, jízlivě pokřtěna lidem obecným na „národní jámu“, kde dnes funguje vyhledávaný kulturní klub.

3. Mezi obrazy
Po obou stranách náměstí Hrdinů (Hösök tere) si přijdou na své milovníci výtvarného umění - na jedné straně najdou Muzeum krásného umění

(Szépmüvészeti Múzeum, www.szepmuveszeti.hu (viz foto); do 21. září je tu např. fotografická výstava Duše a tělo - od Kertésze k Mapplethorpovi očima největších mistrů fotografie), na druhé Dům umění (Macsarnok, www.mucsarnok.hu; od 27. září tu můžete zhlédnout výstavu Try Again. Fail Again. Fail Better, v níž se umělci vypořádávají s dějinami 20. století - viz foto). Obě budovy jsou z přelomu 19. a 20. století a stojí za prohlídku už samy o sobě.

4. Pro čabajku do tržnice

Velkým zážitkem je návštěva velké tržnice (Vásárcsarnok - viz foto) u pešťského ústí mostu Svobody. Na třech rozlehlých patrech najdete nepřeberné množství masných a uzenářských výrobků, klobásek a výtečných škvarků, typických maďarských pálinek a čerstvé zeleniny a ovoce. Sehnat tu můžete i suvenýry a občerstvení.

Dominantou protější strany řeky je budínský hrad. Kromě krásného výhledu na Parlament z Rybářské bašty tu v Domě maďarských vín (Magyar Borok Háza; www. magyarborokhaza.hu) přímo naproti Matyášově chrámu můžete za přijatelné paušální vstupné ochutnat desítky vzorků nejlepších vín z 23 maďarských vinařských regionů.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...