Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Budapešť? Signál v metru, imigranti na nádraží, pivo bez pěny, říká Čech

Filip Čampulka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filip Čampulka | foto: Archiv Filipa Čampulky

Filip Čampulka se do Budapešti přestěhoval kvůli práci a novým zkušenostem. „Nyní zde staví velký plot proti imigrantům u hranic se Srbskem, většina Maďarů s tím nesouhlasí, použité peníze se prý mohly dát na užitečnější věc, ale zároveň hlavně u starší generace vzrůstá protiimigrantská nálada,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Imigranti na nádraží, kteří tam normálně spí (jsou jich doslova stovky). Další poznatek, i když ne tak důležitý, co mě trochu šokoval, že Maďaři neumí natočit pivo. Pěnu například dodávají lžící klidně z jiné skleničky. Jedno velké téma by mohla být maďarská byrokracie, absolutně nic tu nefunguje, úřady mezi sebou nekomunikují a člověka si přehazují jako horký brambor mezi sebou (zvlášť cizince). Do nemocnice nemůžete jen tak, nejdřív ke svému obvodnímu lékaři, a když ten vyhodnotí, že je to na nemocnici, tak můžete s papírkem hurá do nemocnice. Stalo se mi že mě odmítli ošetřit, protože jsem si spletl nemocnici, člověk totiž musí jít ještě do té správné. Musím říct, že jsme ve spoustě věcí před nimi. Abych nemluvil jen o negativech, tak k pozitivum patří upravené centrum, velké parky, rozsáhlé kulturní vyžití a krásné lázně. Zmínit také musím signál v metru. Budapešť je opravdu nádherné město, kde to žije 24 hodin denně, je jedno jestli vyjdete ve tři ráno, nebo ve dvě odpoledne, to město stále pulzuje a atmosféra je tu více uvolněná než v Praze nebo Mnichově. Možná je to taky tím že Maďaři mají na všechno dost času a tak jsou prostě venku a užívají si život. Právě tu proběhl festival v centru města na ostrově, kam přijel Robbie Williams, Florence and the Machine nebo Avicii. Neumím si představit že by se něco podobného uskutečnilo v centru Prahy. Příjemná maličkost jsou některé chodníky, které když je velké horko, vypouští vodní poprašek.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nic zvláštního. Snad jen český humor. Máme tendenci si dělat srandu ze všeho a to Maďaři úplně nechápou a občas se pohoršeně dívají. Podobné momenty jsem však zažil, i když jsem žil v Německu.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Určitě ano, ale kdy přesně, to teď opravdu nevím a hlavně to neřeším, do Prahy je to kousek, takže rodinu můžu navštívit prakticky kdykoliv. V Budapešti ale nechci žít trvale, rád bych se před Prahou ještě přestěhoval do Vídně.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo?
Svíčková a obyčejné české rohlíky. Zatím jsem nikomu nevařil.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Pivo, Praha, rocková hudba a české ženy.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Snažím se. Viktor Orbán tady není úplně populární, maďarskou vládu i po diskuzi s mými maďarskými přáteli bych definoval jako pravicovou se sklony k ultrapravici. Aktuálně se staví velký plot proti imigrantům u hranic se Srbskem, většina Maďarů s tím nesouhlasí, použité peníze se prý mohly dát na užitečnější věc, ale zároveň hlavně u starší generace vzrůstá proti imigrantská nálada. Také s tím tu proběhla velká proti imigrantská kampaň a všude po Budapešti stále visí billboardy s hesly jako: Neberte Maďarům práci a tak podobně.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...