28. dubna 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Bulharsko se mění před očima

Bulharsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bulharsko | foto: Profimedia

Bulharsko je ráj pro české turisty. Ceny jsou mírné, kvalita služeb rok od roku roste, přibývá nových hotelů. Češi proto opět začali jezdit do bulharských letovisek, která se jim v posledních letech doslova mění před očima.

K bulharskému Černému moři jezdili v osmdesátých letech z Česka prakticky všichni, v první polovině devadesátých let je vystřídala jen hrstka nostalgických dobrodruhů, kteří se mohli na vlastní kůži přesvědčit o tom, že zdejší moře je sice hezké, ale zázemí pro turisty se nedá srovnávat s vyhlášenými plážemi v Itálii či na francouzské Riviéře. Dnes už je všechno jinak.

Bulharsko

Turistický průmysl roste

Tu a tam lze ještě na pobřeží narazit na autokempy, kde je možné strávit dovolenou ve starých chatičkách, které ale mají své nejlepší časy dávno za sebou. Tyto kempy jsou už ale většinou poloprázdné, což dokazuje, že turisté už mají o standardu ubytování poněkud jinou představu.

Letovisko Balčik turisty láká nádhernou terasovitou botanickou zahradou.

Ve všech letoviscích je vidět ohromný stavební boom. Například kolem romantického rybářského městečka Sozopol, které leží jižně od Burgasu, byly ještě před několika lety mysy vybíhající daleko do moře prázdné. Jen skály a divoce rostoucí keře. Nyní jsou všude vidět rozestavěné budovy budoucích penzionů a hotelů. Podobně na tom jsou i další černomořská turistická střediska.

Má to však i stinné stránky. V Bulharsku už dokonce vzniklo hnutí, které se snaží zabránit stavbě dalších hotelů a pod petici proti dalším novostavbám na pobřeží se podepsaly tisíce lidí. Úřady zatím další rozvoj letovisek podporují. Vědí, že Bulharsko turisty potřebuje.

Riviéra jako riviéra

Člověk, který by se nějakým zázrakem ocitl zničehonic na bulharské pláži, by jen těžko určoval, zda se nenachází na některé pláži u Středozemního moře.

Bulharsko - Sv. Konstantin a Helena.

Také přímořská městečka pulzují naplno turistickým životem. Restaurace, pizzerie, bary, herny i internetové kavárny na hlavních třídách mnohdy vůbec nezavírají.

Pro obyvatele České republiky neexistuje v Evropě příliš mnoho turisticky atraktivních zemí, kde by mohli nakupovat bez rizika, že to zruinuje jejich kapsu. Ceny zboží a služeb v Bulharsku jsou totiž v průměru o něco nižší než v Česku. 

Bulharsko - Zlaté písky.

Češi se tu také mohou na mnoha místech cítit "jako doma". Prakticky ve všech turistických letoviscích se totiž vždy najde několik restaurací, které mají své jídelní lístky i v češtině. Ve vybraných stáncích se dá koupit český denní tisk a pivní patrioti patrně ocení i to, že v Bulharsku bez problémů seženou i české pivo.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz