Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Být bezdětná v 27 letech? Islanďané tohle nepochopí, říká Češka

Kristýna Světlíková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kristýna Světlíková | foto: Archiv Kristýny Světlíkové

Kristýna Světlíková se na Island přestěhovala, protože ji ostrov učaroval a mohla zde dělat to, co vždycky chtěla - potápět se. „Island má neuvěřitelnou energii a mnoho lidí, kteří přijedou jen na pár měsíců tu trvale zůstane nebo mají stálý neodbytný pocit se sem vracet. Další silná vzpomínka je samozřejmě moje první půlnoční slunce. V létě tu prostě není tma,“ říká.

Lidovky.cz:  Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Poprvé jsem na Island přijela v květnu 2013 a vzpomínám si, že během cesty z letiště do Reykjavíku jsem byla naprosto fascinována okolní krajinou. Lávová pole a všudypřítomné hory vulkanickéno původu byly jako z jiné planety. Musím přiznat, že i nyní jsem z krásy místní přírody unesená mnohdy víc než turisté, a to i z míst, které díky své práci navštěvuji několikrát týdně. Do Reykjavíku, hlavního města, jsem se zamilovala na první pohled. Island má neuvěřitelnou energii a mnoho lidí, kteří přijedou jen na pár měsíců tu trvale zůstane nebo mají stálý neodbytný pocit se sem vracet. Další silná vzpomínka je samozřejmě moje první půlnoční slunce. V létě tu prostě není tma. Teď, začátkem června, můžete západ slunce pozorovat přibližně od půlnoci.

Kdo je Kristýna Světlíková?

Již od základní školy jsem se pohybovala v divadelním prostředí a pořádala různé akce. Proto jsem se také rozhodla studovat obor divadelní manažerství na JAMU. Po ukončení magisterského studia jsem však byla nespokojená v práci a cítila jsem, že prostě potřebuju pauzu. Odjela jsem proto na Island - jen na pět měsíců. Teď je to už třetí léto, které tu trávím, ale je to vždy dost neplánovaně. Po prvních pěti měsících tady jsem přemýšlela, co bych chtěla dál se svým životem dělat a před mým kamarádem jsem řekla, že kdybych se narodila v Austrálii, byla bych instruktor potápění a on mi na to řekl, že to přece klidně dělat můžu, což mi otevřelo oči a začala jsem na tom pracovat. Nyní jsem na stáži v potápěčském centru Dive.is, kde si jako Divemaster prošlapávám cestičku k instruktorským zkouškám, které mě čekají v říjnu. Kromě toho také pracuji jako průvodce na lodi, která vozí turisty na pozorování velryb.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý? 
Nemyslím si, že by byl nějaký český zvyk, který by někoho mohl pobouřit. Na co však narážím, především u starších ročníků, je pozastavení nad tím, že ve svém věku nemám děti. Islanďané mají odlišnou kulturu. Je pro ně přirozené se bezhlavě zamilovat a přeskočit jakékoliv randění a přejít rovnou k věci - dětem. Svatba posléze následuje. Pro Islanďany je evropské „chodíme spolu pět let“ zvláštní. Samozřejmě se mladí lidé rozchází a nachází nové lásky, se kterými zakládají další rodiny. A také je tu mnoho matek samoživitelek. Díky tomu je však Island velice rovnoprávná země a většina mužů se otevřeně hlásí k feminismu.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Vzhledem k mému povolání to moc neplánuji. Přece jen potápění na území České republiky není tak rozsáhlé. Do Česka se však pravidelně vracím.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Českou kuchyni mám ráda a někdy si ji dám v restauraci, ale sama pro sebe si ji nevařím. Mám raději lehčí pokrmy. Island jako severská země je samozřejmě především o masu a bramborách. Místní jehněčí je výborné a ryby vždy zaručeně čerstvé. Co miluji, jsou zdejší mléčné výrobky. Doufám, že začnou brzy do zbytku Evropy vyvážet skyr, což je něco mezi jogurtem a tvarohem.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Zaručeně pivo. České pivo se tu i prodává a je tu oblíbené. Co ale místní tak fascinuje, je jeho cena. Na Islandu je alkohol velice drahý. Pivo v baru tu stojí i 200 korun. Po pivu většinou následuje Praha, kde mnoho Islanďanů bylo a obdivují její krásu. Po tomto úvodu však již následují otázky přímo na to, odkud přesně jsem a také na politickou situaci. Musím říct, že Islanďané se o dění v Evropě zajímají i přes jejich izolaci.

Kristýna Světlíková

Lidovky.cz: Sledujete islandskou politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Nesleduji ji pravidelně, ale jsem v obraze. Již díky tomu, že když se Islanďanům něco nelíbí, protestují. Zrovna nedávno zde byla stávka veterinářů, což nemusí působit nijak naléhavě, dokud si neuvědomíte, že trvala několik dnů a mnoho lidí se zde živí chováním zemědělských zvířat. Také místní KFC mělo značné problémy, jelikož nebyla prováděna veterinární kontrola a nebylo tak žádné čerstvé maso. Minulý rok byly na pár dní uzavřeny školy kvůli stávce učitelů. Islanďané se prostě nebojí vzdoru.

Češi v cizině

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!