Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Casablanca aneb trochu jiná Afrika

Velká mešita Hassana II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká mešita Hassana II. | foto: Shutterstock

Marocká Casablanca je město kontrastů. „Na předměstích najdete chudinské slumy, v centru ultramoderní budovy i historické paláce. Stejně tak je to s módou – tradiční islámský oděv stále častěji střídá moderní západní styl,“ říká podnikatel Mohamed Elazzaoui.

Mohamed Elazzaoui.

1 Velká mešita Hassana II.

Pětkrát denně sem chodí Casablančané za pravidelnou modlitbou. Nejvíc je tu ale rušno v pátek v poledne, to je volno a stává se, že uvnitř mešity je až 25 tisíc lidí. Ženy jsou zahaleny, používají zvláštní vchod a modlí se za muži (aby je nerozptylovaly). Je to třetí největší mešita na světě a je přístupná i nemuslimům. Nechal ji postavit konstituční monarcha Hasan II., který vládl v letech 1961 – 1999. Původně tam chtěl být pohřben, ale před smrtí si to rozmyslel. Mešita má otvírací střechu a na vrcholu 200 metrů vysokého minaretu je zařízení, které při slavnostních příležitostech vysílá laserový paprsek namířený k Mekce a viditelný do vzdálenosti třiceti kilometrů.

Tradiční mátový čaj.

2 Marocká whisky

My Maročané vyznáváme většinou islám, proto nepijeme alkohol. Ale nebojte, cizinci ho zde bez problémů dostanou. Marocká whisky se říká našemu tradičnímu mátovému čaji. Podává se v konvičkách, které jsou do poloviny zaplněné čerstvou mátou, na niž se nalije horká voda a přidá se spousta, spousta cukru. Je skvělý na zažívání a v restauracích ho pořídíte za méně než 10 dirhamů (asi 27 Kč).

Trh v Medině.

3 Na nákupy do Mediny

V Medině (historickém centru města) najdete množství trhů. Můj nejoblíbenější je Bab Marrakech. Je to místo, kde koupíte všechno: boty, oblečení, kožené zboží, koberce, ovoce, zeleninu, bylinky – hlavně mátu, koření, ale i živé šneky (které jen doma hodíte do horké vody s bylinkami a máte večeři) nebo kuře. Prodavač ho zabije přímo před vánocemi, takže máte jistotu, že si domů nesete zaručeně čerstvé Najdete tu i „trh práce“ – muže sedící na ulici před svými výrobky,kteří se nabízejí jako pracovní síla.
Pokud budete chtít něco kupovat, nikdy nepřistupujte na první cenu. Smlouvejte. Konečná cena může být i méně než pětinová té původní.

Pohled na Casablancu.

4 Z ptačí perspektivy

Nejvyšší budovou v Casablance je pětihvězdičkový hotel Kenzi Tower, který byl v duchu newyorských dvojčat. Otevřen byl letos v březnu a ještě voní novotou (Bd Zerktouni Twin Center, 20100 Casablanca). Ve 27. patře je restaurace s úchvatným panoramatickým výhledem na celé město včetně přístavu a mešity Hassana II. A skvěle se tu vaří. Management hotelu vsadil na věhlasné kuchaře, bratry Jacquese a Laurenta Pourcelovy. Zajděte sem někdy na oběd nebo na večeři, nebudete litovat.

Hotel Kenzi Tower.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!