Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Casablanca. Proslavená filmem a největším obchoďákem v Africe

Řeč je o mešitě krále Hassana II., kterou vystavěli v letech 1987-1993 podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řeč je o mešitě krále Hassana II., kterou vystavěli v letech 1987-1993 podle... | foto: Marcela Rusňáková

Už uplynulo neskutečných 72 let od světové (newyorské) premiéry filmu Casablanca. Hollywoodská klasika, která se v průběhu let stala téměř kultovní záležitostí, je stále jedním z dobrých důvodů, proč do tohoto největšího marockého města každoročně proudí davy turistů.

Pro filmové fanoušky ovšem záhy nastává zklamání. Slavné milostné drama s Humphrey Bogartem a Ingrid Bergmanovou odehrávající se na pozadí událostí 2. světové války, bylo totiž celé natočeno ve filmových studiích společnosti Warner Bros. v americkém Burbanku. Smůla. Ale Casablanca není jen film, tato megapolis na břehu Atlantického oceánu po Káhiře a Johannesburgu třetí největší africké město, je místem, kde najdete opravdu všechno. Třeba nejvyšší sakrální budovu na světě, slavnou mešitu krále Hassana II.

Město, jehož historie sahá až do dob, kdy Féničané, a po nich Kartaginci i starověcí Římané, zakládali své obchodní mise i na odlehlém západním pobřeží Afriky, bylo ještě na počátku 20. století provinčním sídlem se zhruba 20 000 obyvateli. Dnes je Casablanca se svými více než šesti miliony obyvatel největším městem nejen v Maroku, ale v celé oblasti Maghrebu.


Pohlednice z cest na větší mapě

Centrum berberského království a později jedno z hnízd loupeživých pirátů bylo v roce 1468 jako první marocké město dobyto Portugalci. Dřívější berberský název města Anfa se dochoval ve jménu dnes prominentní rezidenční čtvrti. Casa Branca, později pošpanělštěná verze Casa Blanca, neboli arabsky Dar el Beyda. Všechny názvy města mají stejný význam - bílý dům. Prý podle bělostně zářící budovy majáku, který odedávna sloužil jako důležitý navigační bod, a i dnes navádí námořníky z celého světa do největšího severoafrického přístavu, který je i významnou základnou marockého válečného námořnictva.

Po ničivém lisabonském zemětřesení v roce 1755, které nezničilo jen starý Lisabon, ale srovnalo se zemí i starobylou medinu Casablancy, se Evropané stáhli a na scénu se významně vrátili právě až počátkem 20. století.

Plážová promenáda
Centrum berberského království a později jedno z hnízd loupeživých pirátů bylo...
Město, které donedávna jakoby nemělo žádnou historickou památku, za kterou by...
Řeč je o mešitě krále Hassana II., kterou vystavěli v letech 1987-1993 podle...

Od té doby se růst města nekontrolovatelně řítí vstříc mnohým rekordům. Město je domovem nejen slavného fotbalového klubu Raja, ale také obchodním centrem Marockého království, a zdejší nákupní centrum Morocco Mall je se svými 250 000 m2 komerční plochy největším shopping centrem v Africe. Předčí jej prý pouze Dubaj. Historický střed města, či spíše francouzi postavené Ville Nouvelle, soustředěný mezi náměstím Mohammeda V., Place des Nation Unies, parkem Arabské ligy a již odsvěcené katedrály Sacré Coeur, je pro své budovy ve stylu art deco, navržené zejména Henri Prostem, zapsán na listině světového kulturního a historického dědictví UNESCO.

Město, které donedávna jakoby nemělo žádnou historickou památku, za kterou by turisté byli ochotni putovat, dnes láká na impozantní monument, který v celém Maroku nemá obdoby. Řeč je o mešitě krále Hassana II., kterou vystavěli v letech 1987-1993 podle návrhů francouzského architekta Michela Pinseaua. Budova, do které se vejde najednou 25 tisíc věřících a dalších 80 tisíc se může modlit na otevřeném prostranství před mešitou, je považována za třetí největší ve světě, po svých historicky významnějších sestrách v rodišti islámu, Saudské arábii.

Město, které donedávna jakoby nemělo žádnou historickou památku, za kterou by...

Díky minaretu, jehož výška dosahuje 210 m, a na jehož vrcholku je laserový paprsek, ukazující věřícím směr do Mekky, drží tato stavba světové prvenství, pokud jde o sakrální budovy, bez ohledu na náboženství. Úchvatný svatostánek je situován na břehu oceánu a symbolizuje vznášející se boží trůn. Pilíře, na kterých novodobý kolos stojí, spolykaly miliony tun betonu, na stavbě pracovalo ve dne 15 000 a v noci 12 000 řemeslníků, nonstop, 24 hodin denně, téměř 8 let. Pýcha moderního Maroka, jejíž cena přesáhla miliardu amerických dolarů...místo, kde je nejvíc IN si udělat selfie, či skupinovou fotografii, místo, kde se vám zatají dech..

Pokud jste přijeli do Casy, jak ji familiérně titulují místní, za romantikou hollywoodského trháku, máte trochu smůlu, děj filmu se sice z větší části odehrává ve slavném Rick´s baru, kde se ve válečných čtyřicátých letech scházely podivné existence, od důstojníků vichystické Francie, až třeba po vůdce českého odboje Viktora Lászla, jehož jméno, pravda, zní spíše maďarsky, možná proto, že režisérem dnes již klasického trháku byl židovský emigrant z Maďarska, Michael Curtiz.

Nejen hvězdné obsazení ale zajistilo filmu nesmrtelnost. Jeho uvedení do kin proběhlo pouhé 3 týdny po významné historické události, kdy se v Casablance a dalších 2 marockých městech vylodila obrovská síla spojeneckých armád. 25 000 mužů pocházelo zejména z USA a Austrálie, zpravodajství o akci Pochodeň, bylo na denním pořádku zámořských médií, možná náhodná souhra okolností, možná geniální marketingový tah tvůrců Casablancy. Film se rázem dostal na vrchol žebříčků návštěvnosti, a i dnes při pouhém vyslovení jeho názvu, je ve vzduchu cosi magického. Hlášky z filmu, stejně jako koktejly, míchané v baru u Ricka, či původní písně, které ve snímku zazněly, patří dnes ke „kulturním“ konstantám.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Chcete-li se vyhnout obrovským dopravním zácpám, davům uprchlíků z různých částí Afriky, bezhlavě bloudících po městských bulvárech, zápachu a mizérii, šířících se z městských slumů, kterým se tu říká bidon ville, pochybným existencím všeho druhu, od překupníků drog, zlodějíčků a žebráků až po nekonečné zástupy lehkých děv, zůstaňte raději doma. Namíchejte si pořádně silný Mai Tai, pusťte si třemi Oskary ověnčenou černobílou Casablancu, vypněte zvuk a vychutnejte si třeba zastřený hlas Billie Holliday, která původně měla hrát roli černého klavíristy Sama.

Kouzelné hotely v Casablance

Pokud vás však láká realita Casy, nejlépe si ji užijete na oblíbené promenádě Corniche, kterou lemují bary, restaurace, soukromé kluby a pláže, kde o víkendu korzují celé početné rodiny, zatímco v ranních hodinách tu potkáte sportující Maročany, a když budete mít hodně velké štěstí, zahlédnete mezi nimi i zdejšího slavného rodáka Jeana Rena. Casablanca je město, kde je vás překvapí množství nezahalených žen, město kapitálu a financí, neskutečného bohatství a luxusu, obklopeného zapáchajícími slumy a lidskou bídou i zoufalstvím. Město, kde maročtí židé pálí alkohol, a vaří celkem slušné pivo. Jmenuje se Casablanca. Tak na zdraví.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...