Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čech ujel na koloběžce 7300 kilometrů napříč Asií. Teď se blíží k cíli cesty

Čech Marek Jelínek, který od dubna putuje na koloběžce Asií, se blíží do cíle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čech Marek Jelínek, který od dubna putuje na koloběžce Asií, se blíží do cíle... | foto: ČTK

Praha Čech Marek Jelínek, který od dubna putuje na koloběžce Asií, se blíží do cíle své cesty. Po 190 dnech jízdy projel osm asijských zemí a ujel 7300 kilometrů. Do Česka se vrátí pravděpodobně koncem října, pak ho čekají přednášky, výstavy fotografií a své zážitky chce sepsat do knihy. Pětatřicetiletý koloběžkář to ČTK napsal z Kuala Lumpuru, odkud mu do cílového Singapuru zbývá posledních 350 kilometrů. „Konec je fakt za rohem“, říká.

Jelínek projel Indií, Nepálem, Bangladéšem, Laosem, Vietnamem, Kambodžou, Thajskem a Malajsií. „Jedu pouze na koloběžce, s bagáží váží 24 kilogramů,“ sdělil Jelínek. Koloběžku vystřídal za letadlo a vlak jen při přesunu mezi Bangladéšem a Laosem.

Nejhezčím a zároveň nejnáročnějším zážitkem asijské cesty pro něj bylo zdolání okružní trasy kolem masivu osmitisícové Annapurny na koloběžce. „A vidět velehory na vlastní oči,“ dodal. Nejraději by naopak vytěsnil vzpomínky za třítýdenní monzun v Laosu. Na cestě překonal také vysoké venkovní teploty a vlhkost vzduchu v Bangladéši, ale třeba i zběsilou dopravu v Indii a Vietnamu.

20.října 2018 v 15:28, příspěvek archivován: 20.října 2018 v 20:09

Blížím se ke svému cíli. Bude to pomalu sedm měsíců co jsem sám na cestě. Poznal jsem mnoho kultur, mnoho náboženství, oproti Jižní Americe tahle cesta má pro mne mnohá nej. Neustále mě to tady učí žít tady a teď. Však ono taky nic jiného neexistuje než jen teď. A o tom to celé je.
Lidé ve světě jsou hodní, ať je to muslim, nebo hinduista a nebo buddhista, křesťan.
I tady se mě ptají v co věřím, a tak jim vždy vyprávím ty příběhy z Indie a nebo Bangladéše...lidé jsou všude ...vesměs stejní
My jsme naučený věřit systému, někdo v boha, a já prostě věřím v tu lásku, v to že každý člověk má v sobě kus dobra, a neskutečný potenciál dělat to co ho naplňuje. Možná mohu být pro druhé naivní, ale já to tak mám. A tahle cesta je toho důkazem, že ten svět venku je úplně jiný...je takový jak ho budete sami vnímat skrze sami sebe. Vážně.
A vůbec všechno je o vůli Někdo odjíždí na cesty, aby našel sám sebe, což mi přijde zvláštní, protože když jej nenašel před tím, kde jinde najít sám sebe než v sobě.
Já jsem chtěl prostě zažít tu atmosféru té Asie, vidět největší hory světa, vidět ty posvátné řeky, Jihočínské moře, a vůbec zažít to prostě jinak.
Nejde vůbec o nějaké kilometry, ale o ten princip toho, že dnes člověk může cokoliv, když chce, a že toho lze dosáhnout..když tomu věří.
Takže já se pomaličku, ale jistě loučím s tímto kontinentem ..a hurá zítra na posledních 200 kiláků Zní to neuvěřitelně, fakt posledních tady na tom kontinentu....a tady jedny z posledních fotek.

Jelínek loni s kamarády projel zhruba stejně dlouhou trasu napříč Jižní Amerikou, proto může srovnávat. „Krajina je hezčí v Jižní Americe a, i když se to nezdá, v mnoha ohledech jsou lidé v Jižní Americe šetrnější k životnímu prostředí. Asie byla hodně komunikativní, temperamentní, těžká včetně počasí. Jižní Amerika je klidnější,“ zhodnotil. Dalším rozdílem je i to, že na asijskou cestu vyrazil zcela sám, což nyní označuje za nejlepší rozhodnutí v životě. „Člověk je zodpovědný jen sám za sebe, nehledá výmluvy, jede si svoje tempo, nemusí dělat kompromisy. A je to víc kontaktní,“ sdělil.

Až si v Česku rok odpočine, začne připravovat další cestu. Tentokrát má v plánu africký kontinent. Cestu od Atlantiku k Indickému oceánu by chtěl odstartovat v lednu 2020. „Je důležité cestovat, protože cestování rozšiřuje obzory a formuje člověka,“ zdůvodnil.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!