Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čech v Kambodži: První den tady? Chtěl utéct jako malý kluk

Štěpán Kuchlei se živí jako učitel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěpán Kuchlei se živí jako učitel. | foto: Archiv: Štěpán Kuchlei

Učitel Štěpán Kuchlei může porovnávat: žil v Británii, Kambodži v současné době bydlí v Kolumbii. S nadsázkou říká, že ve srovnání s místními poměry je Česká republika symbolem pořádku, politické slušnosti a bezpečí.

Lidovky.cz: Jak vzpomínáte na první dny po přestěhování?
Má první půlhodina v Phnom Penhi, hlavním městě Kambodži, byla hrůza a děs, chtěl jsem utéci jako malý kluk. Hrozné dusno, všudepřítomný silný zápach, křik, agresivita řidičů, obchodníků i žebráků. Ale díky přátelům jsem si velmi rychle zvykl.

Kdo je Štěpán Kuchlei?

Z Česka odjel v roce 2007, nejdříve do Británie, poté učil na univerzitě v Kambodži. "Učil Kulturní antropologii a Dějiny umění, pracoval pro různé dobročinné organizace a studoval s buddhistickými mnichy v pagodě khmérskou mytologii," popisuje dva roky v zemi. V současné době žije v Kolumbii, kde se živí jako pedagog na střední škole.

Když jsem se přestěhoval do Santiago de Cali, skoro čtyřmiliónového města na jihu Kolumbie, byl zrovna třídenní svátek, a Cali bylo město duchů, všichni vyjeli z města, žádní lidé, žádné restaurace či obchody otevřené, a v našem hostelu nedělali nic jiného než míchaná vajíčka, na kterých jsem musel přežívat tři dny, než se vrátil život do městských ulic.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Většinou se chytne Československo, pak samozřejmě Rosiki (Rosický), Nedved (Pavel Nedvěd) a Peter Keč (Petr Čech), zde v Kolumbii najdete prodejny Baťa na každém rohu, také spoustu škodovek, hlavně ty starší, jako Favorit a Felicii, a velmi silné je tu povědomí o Praze jako o údajně velmi krásném městě. Spousta kostelů se tu jmenuje podle Bambino di Praga, a v archeologickém muzeu v Cali Vás uvítá obří obraz Sv. Jana Nepomuckého, patrona misionářů.

Štěpán Kuchlei se živí jako učitel.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Jak Kambodža, tak Kolumbie jsou země, kde se vyplatí se o politiku nezajímat, ale zároveň je nemožné ji ignorovat, jelikož ovlivňuje dění v zemi daleko silněji než v evropských zemích. Viděno z místní perspektivy, je Česká republika symbolem pořádku, politické slušnosti a bezpečí, kde si politici na zneužívání moci a korupci zatím jen dětinsky hrají. 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?