25. listopadu 2010 18:01 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čechům se zjednoduší možnost práce a studia na Novém Zélandu

Ostrov Great Barrier Island stojí za návštěvu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrov Great Barrier Island stojí za návštěvu. | foto: Shutterstock

PRAHA Možnost pracovat na Novém Zélandu se pro mladé Čechy zjednoduší. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a jeho novozélandský protějšek Murray McCully v Praze podepsali protokol, který dále rozšiřuje možnost pracovní dovolené na Novém Zélandu. Češi mohou tímto způsobem pobývat na Novém Zélandu již několik let na základě smlouvy obou zemí.

Protokol k dohodě například zvyšuje maximální věk žadatele o pobyt z 30 na 35 let. Mění také dosavadní podmínky pobytu, který je nejjednodušší a nejlevnější formou, jak na Novém Zélandu pracovat, studovat a cestovat.

Návrh odstraní omezenou maximální tříměsíční dobu, po kterou je možné pracovat u jednoho zaměstnavatele. Umožní tak výkon pracovní činnosti u jedné firmy po dobu celého ročního pobytu. Zákaz trvalého zaměstnání na Novém Zélandu nicméně stále platí.

Čeští studenti budou moci v rámci pracovní dovolené na Novém Zélandu studovat šest měsíců, místo dosavadních tří. Budou se také moci zapsat do více studijních kurzů, ne pouze do jednoho.

Karel Schwarzenberg a jeho novozélandský protějšek Murray McCully

Podle Schwarzenberga chtěla česká strana další zjednodušení podmínek pro práci Čechů na Novém Zélandu, protože zájem o pracovní pobyt na ostrově stále roste. "Spousta našich mladých lidí tam jezdí a rok co rok to prudce stoupá," řekl novinářům.

V současnosti je roční kvóta pro podávání žádostí 1200 osob. Ročně o vízum k pracovní dovolené požádalo více uchazečů, než kolik umožňovala kvóta, uvedlo české ministerstvo zahraničí. Celkový počet žádostí ze strany českých občanů od doby, kdy dohoda platí, je více než 4000.

Karel Schwarzenberg a jeho novozélandský protějšek Murray McCully

Vízum Nový Zéland uděluje žadatelům na dobu jednoho roku. Čeští občané mohou žádosti podávat přes internet. Stejná možnost, jakou mají Češi, se také vztahuje na novozélandské občany. Ti mohou pracovní dovolenou strávit v Česku. Přijíždí jich ale mnohem méně, než kolik Čechů putuje opačným směrem. Nevýhodou Nového Zélandu je jeho vzdálenost a vysoké náklady na cestu. Výhodou naopak je, že peníze na letenku i živobytí si lze vydělat sezonní prací.

Nové podmínky pro pracovní dovolenou byly hlavním tématem dnešního jednání šéfů české a novozélandské diplomacie. Podle Schwarzenberga hovořili také o spolupráci v Afghánistánu a o tom, jak ovlivní vztahy mezi Evropskou unií a Novým Zélandem vytvoření nové zahraniční služby EU.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!