25. listopadu 2010 18:01 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čechům se zjednoduší možnost práce a studia na Novém Zélandu

Ostrov Great Barrier Island stojí za návštěvu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrov Great Barrier Island stojí za návštěvu. | foto: Shutterstock

PRAHA Možnost pracovat na Novém Zélandu se pro mladé Čechy zjednoduší. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a jeho novozélandský protějšek Murray McCully v Praze podepsali protokol, který dále rozšiřuje možnost pracovní dovolené na Novém Zélandu. Češi mohou tímto způsobem pobývat na Novém Zélandu již několik let na základě smlouvy obou zemí.

Protokol k dohodě například zvyšuje maximální věk žadatele o pobyt z 30 na 35 let. Mění také dosavadní podmínky pobytu, který je nejjednodušší a nejlevnější formou, jak na Novém Zélandu pracovat, studovat a cestovat.

Návrh odstraní omezenou maximální tříměsíční dobu, po kterou je možné pracovat u jednoho zaměstnavatele. Umožní tak výkon pracovní činnosti u jedné firmy po dobu celého ročního pobytu. Zákaz trvalého zaměstnání na Novém Zélandu nicméně stále platí.

Čeští studenti budou moci v rámci pracovní dovolené na Novém Zélandu studovat šest měsíců, místo dosavadních tří. Budou se také moci zapsat do více studijních kurzů, ne pouze do jednoho.

Karel Schwarzenberg a jeho novozélandský protějšek Murray McCully

Podle Schwarzenberga chtěla česká strana další zjednodušení podmínek pro práci Čechů na Novém Zélandu, protože zájem o pracovní pobyt na ostrově stále roste. "Spousta našich mladých lidí tam jezdí a rok co rok to prudce stoupá," řekl novinářům.

V současnosti je roční kvóta pro podávání žádostí 1200 osob. Ročně o vízum k pracovní dovolené požádalo více uchazečů, než kolik umožňovala kvóta, uvedlo české ministerstvo zahraničí. Celkový počet žádostí ze strany českých občanů od doby, kdy dohoda platí, je více než 4000.

Karel Schwarzenberg a jeho novozélandský protějšek Murray McCully

Vízum Nový Zéland uděluje žadatelům na dobu jednoho roku. Čeští občané mohou žádosti podávat přes internet. Stejná možnost, jakou mají Češi, se také vztahuje na novozélandské občany. Ti mohou pracovní dovolenou strávit v Česku. Přijíždí jich ale mnohem méně, než kolik Čechů putuje opačným směrem. Nevýhodou Nového Zélandu je jeho vzdálenost a vysoké náklady na cestu. Výhodou naopak je, že peníze na letenku i živobytí si lze vydělat sezonní prací.

Nové podmínky pro pracovní dovolenou byly hlavním tématem dnešního jednání šéfů české a novozélandské diplomacie. Podle Schwarzenberga hovořili také o spolupráci v Afghánistánu a o tom, jak ovlivní vztahy mezi Evropskou unií a Novým Zélandem vytvoření nové zahraniční služby EU.

ČTK, Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Jsem závislá na dceři, nezvládnu být bez ní
PŘÍBĚH: Jsem závislá na dceři, nezvládnu být bez ní

Musím na chirurgický zákrok a já mám strach, že to ani jedna nezvládneme. Co když se jí něco stane a já si to pak budu vyčítat? Už teď pláču, když si představím, že jí budu muset dát do školky cizím lidem a 8 hodin nebudu vědět, co s ní je a jestli je v pořádku. Já to prostě nedokážu. Přemýšlím o psychologovi. Nemáte někdo radu?

Najdete na Lidovky.cz