Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čechům se zjednoduší možnost práce a studia na Novém Zélandu

Ostrov Great Barrier Island stojí za návštěvu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrov Great Barrier Island stojí za návštěvu. | foto: Shutterstock

PRAHA Možnost pracovat na Novém Zélandu se pro mladé Čechy zjednoduší. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a jeho novozélandský protějšek Murray McCully v Praze podepsali protokol, který dále rozšiřuje možnost pracovní dovolené na Novém Zélandu. Češi mohou tímto způsobem pobývat na Novém Zélandu již několik let na základě smlouvy obou zemí.

Protokol k dohodě například zvyšuje maximální věk žadatele o pobyt z 30 na 35 let. Mění také dosavadní podmínky pobytu, který je nejjednodušší a nejlevnější formou, jak na Novém Zélandu pracovat, studovat a cestovat.

Návrh odstraní omezenou maximální tříměsíční dobu, po kterou je možné pracovat u jednoho zaměstnavatele. Umožní tak výkon pracovní činnosti u jedné firmy po dobu celého ročního pobytu. Zákaz trvalého zaměstnání na Novém Zélandu nicméně stále platí.

Čeští studenti budou moci v rámci pracovní dovolené na Novém Zélandu studovat šest měsíců, místo dosavadních tří. Budou se také moci zapsat do více studijních kurzů, ne pouze do jednoho.

Karel Schwarzenberg a jeho novozélandský protějšek Murray McCully

Podle Schwarzenberga chtěla česká strana další zjednodušení podmínek pro práci Čechů na Novém Zélandu, protože zájem o pracovní pobyt na ostrově stále roste. "Spousta našich mladých lidí tam jezdí a rok co rok to prudce stoupá," řekl novinářům.

V současnosti je roční kvóta pro podávání žádostí 1200 osob. Ročně o vízum k pracovní dovolené požádalo více uchazečů, než kolik umožňovala kvóta, uvedlo české ministerstvo zahraničí. Celkový počet žádostí ze strany českých občanů od doby, kdy dohoda platí, je více než 4000.

Karel Schwarzenberg a jeho novozélandský protějšek Murray McCully

Vízum Nový Zéland uděluje žadatelům na dobu jednoho roku. Čeští občané mohou žádosti podávat přes internet. Stejná možnost, jakou mají Češi, se také vztahuje na novozélandské občany. Ti mohou pracovní dovolenou strávit v Česku. Přijíždí jich ale mnohem méně, než kolik Čechů putuje opačným směrem. Nevýhodou Nového Zélandu je jeho vzdálenost a vysoké náklady na cestu. Výhodou naopak je, že peníze na letenku i živobytí si lze vydělat sezonní prací.

Nové podmínky pro pracovní dovolenou byly hlavním tématem dnešního jednání šéfů české a novozélandské diplomacie. Podle Schwarzenberga hovořili také o spolupráci v Afghánistánu a o tom, jak ovlivní vztahy mezi Evropskou unií a Novým Zélandem vytvoření nové zahraniční služby EU.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!