Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Černobyl a město duchů. Zážitek, na který nezapomenete

Elektrárna v Černobylu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna v Černobylu. | foto: Lidové noviny

Můžete se to zdát jako zbytečný výlet, nebo příliš depresivní. Skoro nemožný. Nemající důvod. Ale i přesto se do Černobylu každý rok vydává více lidí. Proč? Těžko říct. Možná proto, že zážitek je to nezapomenutelný.

Do zóny doprovází expedice z Kyjeva ukrajinský průvodce. Každá výprava trvá nejdéle pět hodin. Pokud ale vyrazíte v létě, počítejte s tím, že si nebudete moci vzít šortky a tílko. Do Černobylu a Pripjati vás pustí jen v uzavřených botách, dlouhých kalhotách a dlouhém rukávu. V zóně je navíc zakázáno kouřit, jíst i pít. Ačkoli nám nikdo nevysvětlil proč, nejspíše kvůli radiaci.


Pohlednice z cest na větší mapě

Během prohlídky dostane každá skupinka vojenský dozimetr (přístroj, který měří radioaktivitu). A připadáte si tak trochu jako šílenec, protože výprava se v tu chvíli stane honičkou za neviditelnou atrakcí – radioaktivitou. Na některých místech jsme naměřili pouhé dva mikrorentgeny v hodině. Před "vražedným" čtvrtým reaktorem bylo 9000 µR/h. Největší radioaktivitu jsme ale zpozorovali na místě bývalého autodromu v lunaparku, kde bylo celých 11 000 µR/h. Hodnota, která vám vyrazí nejdříve dech, je ale naprosto minimální. 

Škola v Pripjati

Škola v Pripjati

Ačkoli je impozantní stát před vybuchlým reaktorem, který je dnes zalit železobetonovým krytem, Pripjať vám vyrazí dech. Procházíte městem a neslyšíte nic. Ani ptáky. Všechny zvyky jakoby město spolklo. Hračky, sešity, boty, zbytky oblečení a dokonce i protichemické masky. To vše ve městě zůstalo. Nejděsivější prohlídkou je návštěva školy. Pocit jakoby se zde ještě včera učily děti vám z hlavy dlouho nikdo nevymaže. Dětské výkresy, knihy a učebnice, převrácené knihovny a panenky ležící v blátě.

Návštěva Černobylu a Pripjati vám bude připadat neskutečná. Už jen z toho důvodu, že pokud se člověk v polorozpadlých domech, ve kterých rostou stromy, pohybuje trochu déle, začne si připadat jako voyaer.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!