Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

'Rasistické narážky Čechů? V cizině vám za ně klidně dají pár facek'

Veronika Bergljung | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veronika Bergljung |

Veronika Bergljung odcestovala z Česka před patnácti lety a od té doby žije v zahraničí. Žila v USA, Švédsku a ve Velké Británii. Ačkoli je podle jejích slov život v každé zemi jiný, jedno je společné - menší dávka tolerance rasismu. "Češi v zahraničí musí dát sakra pozor na rasistické narážky a poznámky. Čím déle žiji v zahraničí, tím více žasnu jaké vtipy o národnostních menšinách v Čechách kolují a lidé se jim smějí. Nakolik je přijatelné urážet lidi kteří jsou jiní než my," říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Všechna moje stěhování zatím měla dva společné jmenovatele: déšť a drama. Moje první stěhování bylo do "slunné" Kalifornie. Až na to ze v San Franciscu, kam jsem přijela na stáž, je deštivé klima. Stejně tak jako v Anglii, kde žijeme nyní a v jižním Švédsku, kde jsme žili předtím. Asi přitahuju katastrofy všeho druhu protože pokaždé, když jsem se stěhovala do cizí země, děly se tam dramatické události. V USA to byl dotcom krach, kdy tisíce firem zmizely doslova přes noc a s nimi přišly tisíce lidí o práci a miliony lidí o velkou část svých úspor. Ale jak je pro Američany typické, nezavládla deprese, ale spíše odhodlání překonat překážky. Jde se dál, jen se musíme víc snažit a za chvíli budeme zase na vrcholu. To je podle mě krásná vlastnost. Ve Švédsku zase v době našeho příjezdu zavraždil srbský přistěhovalec jejich nejoblíbenější političku Annu Lindh a ulice ve Stockholmu byly zaplavené květinami. No a do Británie jsme přicestovali pár dní po jejich 7/7 – největším teroristickém útoku v jejich historii, kdy sebevražední muslimští teroristé zavraždili desítky lidí v londýnském metru – všude vládl neuvěřitelný smutek, ale i důstojnost, ohleduplnost a Britové se skutečně řídili svým populárním válečným heslem „Keep Calm and Carry On“ aneb „Zachovejte klid a jde se dál“ - to rozhodně zachránilo situaci, kdy jsem se ocitla v narvaném vagonu metra, které zastavilo na více jak hodinu mezi zastávkami, protože se na peróně našel opuštěný batoh. Z vydýchaného vzduchu se nám chtělo omdlít, ale panikou člověk ničemu nepomůže.

Kdo je Veronika Bergljung?

Čtyřicetiletá Veronika Bergljung žije v zahraniční již téměř 15 let. Nejdříve odcestovala do USA na stáž, zamilovala se do deštivého San Francisca a tak zůstala a vystudovala tam MBA na které si vydělávala hlídáním dětí. Zde rovněž poznala svého manžela se kterým se po svatbě vrátili zpět do Evropy – nejdříve do jeho rodného Švédska kde spolu založili softwarový start up a poté do Británie kde nyní žijí již osm let. Tam nejdříve Veronika pracovala v různých marketingových manažerských funkcích a nyní je na mateřské dovolené se svými třemi dětmi. Jejím koníčkem je restaurování starého nábytku, miluje čtení skandinávských detektivek a americké TV drama House of Cards.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Neříkám, že se musíme pořád tvářit přehnaně optimisticky a všechno musí být úžasné a v pořádku, což je specialita Američanů, ale proč se tvářit kysele a stěžovat si? Sobě si nepomůžete a ostatní lidi přivádíte do rozpaků. Zatím se mi skoro vždycky vyplatilo se usmát, pozdravit a být vstřícná. I když ve Švédsku mi na pozdrav sousedi v malém městě kde jsme chvíli žili neodpovídali. Můj švédský manžel mi vysvětlil, že je to proto, že mě ještě neznají, a že tak za deset let se to změní a zdravit mě začnou...Ještě jednu věc zmíním – Češi v zahraničí musí dát sakra pozor na rasistické narážky a poznámky. Čím déle žiji v zahraničí, tím více žasnu jaké vtipy o národnostních menšinách v Čechách kolují a lidé se jim smějí. Nakolik je přijatelné urážet lidi, kteří jsou jiní než my. V zahraničí ale se stejným chování tvrdě narazíte – budete považováni za burany, můžete být i fyzicky napadeni a nikdo se vás nezastane, a britská policie proti vám klidně zahájí trestné stíhání.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Mně spíš láká přestěhovat se ještě jinam a poznat další zemi. Uvidíme, co nás v budoucnu čeká. Moje situace je navíc komplikovanější tím, že můj manžel je cizinec. Do Čech se ale moc ráda a co nejčastěji vracím. Je to můj domov. Občas mě ale mrzí, že my Češi jsme na svou zemi málo pyšní, ale nemám se asi čemu divit, když vidím, co se v naší zemi děje. Švédi, Američané a Britové jsou pravý opak a lásku ke své zemi dávají bez ironie a přetvářky mnohem více najevo. Neexistuje, že by během státních svátků nevlály před úřady vlajky jako u nás. Na švédských rodinných oslavách není vůbec výjimkou vyzdobit celý dům švédskými vlajkami včetně dortu.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Za 15 let co žiji v zahraničí jsem si zvykla uvařit a upéct jídla, která mi tu chybí, ale háček je v tom, že k tomu potřebuju české suroviny. Český chleba, který mi nejvíc chybí ale upéct nedokážu, ať se snažím jak chci. A rozumnou náhradu v obchodech jsem v žádné zemi ještě nenašla. Nejhůře bylo ve Švédsku, kde je typický chléb slazený. Doteď jsem se při každé cestě z Čech modlila, aby mi aerolinky nedaly pokutu za nadváhu protože jsem měla pravidelně kufr nacpaný k prasknutí věcmi jako polohrubou českou moukou, tvarohem, povidly, fidorkami, krupičkou, protože nejoblíbenější snídaně mých dětí je krupicová kaše. A navíc ještě českým pivem v petkách pro manžela. Ale situace se mění. V Británii žije půl milionu Poláků, kteří jsou velmi podnikaví a hodně svého zboží sem dováží. V každém městě je večerka, která prodává jejich zboží a naše suroviny jsou jejich podobné. Ironií je, že ony večerky často provozují Indové. No a navíc v anglickém LIDLu seženete české koblihy – používají stejný mražený polotovar jako české supermarkety. Co se týká českých jídel, která vařím místním přátelům, zatím jsem vždy měla úspěch s českou kachnou nebo vepřovým se zelím a knedlíkem, ale má to háček – hosté často podotknou že to jsou národní německá jídla.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Máme tříletá dvojčata kluky a novorozeně. Kluky česky učím a mají češtinu coby mateřštinu, stejně tak švédštinu, kterou je učí manžel. Zatím to zvládají dobře. Anglicky se začínají učit teprve teď ve školce. Snad to zvládnou. S češtinou a švédštinou možná díru do světa neudělají, ale my máme pocit, že pokud bychom s nimi mluvili anglicky, náš vztah s nimi by nebyl tak intimní, a taky chceme aby mohli komunikovat bez problémů s dědečky a babičkami.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
I když je to víc než 20 let, co se naše republika rozdělila, pořád ještě platí že se o naší zemi mluví jako o Czechoslovakia. Sice se mě už nikdo neptá jestli máme ledničku a nelitují mě, že je u nás v Čečensku válka, jako se mi stávalo v USA, ale pořád platí, že Čechy jsou východní Evropa a Angličan nerozlišuje mezi námi a ostatními zeměmi z bývalého východního bloku, které třeba nejsou tak ekonomicky rozvinuté. V Británii je pořád ještě velká nezaměstnanost a Východoeropané prý berou Britům práci, takže se veřejné mínění trošku vůči nám obrací, i když vám to do očí nikdo neřekne. Ale naštěstí je často první asociací Praha. Co mě vždycky potěší, je slyšet jak nádherné a romantické město to je. Naši švédští přátelé se dokonce do Prahy zamilovali tak, že se tam vrátili a zasnoubili se na Karlově mostě.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku sleduji. Nejen tu britskou. Kradení propisek a problémy s virózami jsem sice od státníků v cizích zemích, kde jsem žila ještě nezažila, ale nedělám si iluze, že zahraniční politici jsou perfektní. Propastný rozdíl oproti české politice je mezitím, co si tu politici dovolí a co jim projde. Pár postřehů: V USA je normální, že politici téměř otevřeně jednají v zájmu firem a organizací, které jim přispívají na volební kampaň, ale stačí aby na ně prasklo, že byli své ženě nevěrní a jejich kariéra téměř bez výjimky končí. Ve Švédsku mě zase zaujalo, jak strašně nízká úroveň korupce. Na vyhazov místního veřejného činitele stačí malý nedoplatek na daních – to je pak velký skandál který hýbe médii. Co mě zaujalo na současné politice tady v Británii je elitismus. Teď jsou tu u vlády konzervativci a premiér a dost ministrů a vysokých politiků jsou absolventi elitní internátní školy Eton, kde se vzdělávají členové bohatých a aristokratických rodin – prostě smetánka. Jsou často opozicí a médii kritizovaní, že nechápou, jak žijí normální lidé. Co mě také překvapilo je, jak drsně a sarkasticky se tu k politikům média chovají. A veřejnost – dávají jim hanebné přezdívky a nic jim neprominou. Ale to platí i mezi politiky navzájem – během parlamentního zasedání je běžné, že když mluví premiér, tak na něj opoziční politici pokřikují a občas ho i vypískávají. Je to tu prý stará tradice.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...