Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi jsou slušní lidé. Nikdy ale nepochopím ponožky v sandálech, říká Francouz

Mathias Deneux | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mathias Deneux | foto: Pavel Hejný

Mathias Deneux se do Prahy přestěhoval před pěti lety kvůli práci a je zde podle svých slov šťastný. „Je to tu výjimečné. V tramvaji nebo metru se vždy najdou lidé, kteří vstanou a uvolní místo invalidům, těhotným ženám či malým dětem. Je to pro mě příklad slušného chování a já sám pak vstanu a nabídnu místo,“ říká.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Do Česka jsem přijel v roce 2010. Město, v němž jsem měl žít, mě okouzlilo. Celou první volnou neděli jsem strávil procházkami po Praze a obdivováním její krásy. Večer jsem měl z toho neustálého dívání se nahoru ztuhlý krk. Ta úžasná architektura, skvostné budovy všude kolem, v každé ulici.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat na stálo? Co vás k tomu vedlo?
Po roce v Praze jsem se měl rozhodnout, zda zůstanu. Odpověď na tuto otázku byla jednoduchá: Byl jsem zde šťastný. Spokojený s prací, obklopený přáteli. 

Kdo je Mathias Deneux?

Narodil se roku 1988 ve Francii. Studoval v Ballet du Nord a získal profesionální vzdělání v CNSMDP (D. Agésilas). Je držitelem diplomu v klasickém tanci a herectví - CNSMDP. Získal titul BAC (Literatura a umění) a ve stejném roce působil jako tanečník v Junior Ballet Classique du Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris (CNSMDP) pod vedením baletního mistra Muriela Belmonda. V roce 2010 nastoupil do Baletu Národního divadla v Praze jako člen souboru, kde ho diváci mohli vidět v baletech Popelka jako přítele Prince a Organizátora nebo ve Svěcení jara a Labutí jezero. 

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Nevím o ničem, co by mi nějak zvlášť na Češích vadilo. Vím, že stereotyp Francouze je snob, což jsem si uvědomil, když jsem byl v zahraničí. Možná, že Češi mají tendenci být příliš chladní při prvním setkání. Každý den se snažím pamatovat si, že úsměv ještě nikoho nezabil, protože s úsměvem jsou naše dny příjemnější. Vlastně jedna věc mi vadí. Proč nosí Češi ponožky a sandály?!

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Čechem, jací podle vás jsou?
Zatím jsem s žádným Čechem nechodil. Ne proto, že bych nechtěl, ale ještě jsem svého Prince nepotkal. Takže pokud jste vysoký, máte radost ze života a bohatý...

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem?
Měl jsem tu na návštěvě maminku, před týdnem odjela. A oba jsem se shodli na tom, že zdejší lidé se k sobě chovají velice slušně. Navštívil jsem několik zemí, a musím říct, že zde je to opravdu výjimečné. V tramvaji nebo metru se vždy najdou lidé, kteří vstanou a uvolní místo invalidům, těhotným ženám či malým dětem. Je to pro mě příklad slušného chování a já sám pak vstanu a nabídnu místo.

Mathias Deneux

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Sedl vám?
Moje čeština není dost dobrá na to, abych úplně rozuměl českého humoru. Můj vlastní humor je velice sarkastický. Ale všiml jsme si, že Češi jsou schopni dělat si legraci sami ze sebe. Myslím si, že humor je v dnešní době důležitý. A Češi podle mě smysl pro humor mají.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii, je něco, co vás zaujalo?
Je důležité znát dějiny města, v němž žijete. Poznání minulosti pomáhá lépe porozumět lidem, kteří tam žijí v současnosti. Nejraději mám české legendy a pohádky. Mou oblíbenou je příběh o Vodníkovi.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Pocházím ze země vína a sýrů... Ale dobrý guláš během studené zimy také neodmítnu.
Jestli piji pivo? Ano, české pivo miluji!

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Odpověď na otázku, jak dlouho budu v Praze, je jednoduchá! Zůstanu, dokud zde budu šťastný!

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská, co má vaše země výjimečného?
Každá země má něco zvláštního, co nemá žádná jiná, ale myslím si, že vždy existuje způsob, jak to nahradit. Je však jedna výjimka, a po té se mi stýská nejvíc... Po mé rodině!

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!