Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Češi nevědí, jak jídlo chutná. Na všechno dají tatarku nebo kečup

Cestování

  7:00
Dokumentarista António Pedro Nobre do Česka přijel před třemi roky kvůli práci. Nakonec si tu ale našel přítelkyni a rozhodl se usadit natrvalo. Rozhovorem s ním server Lidovky.cz obnovuje seriál o zajímavých cizincích v Česku. Jak se jim u nás žije? Jací podle nich Češi jsou? Co se jim tu líbí a co jim u nás naopak nejvíc chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok foto: Lidovky.cz

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Abych řekl pravdu vlastně nevím. Často cestuji, takže jsem novým lidem a kulturám velice otevřený. Nepamatuji si, že by mě na cestách něco vyloženě překvapilo. Díky tomu, že jsem do Čech nepřiletěl, měl jsem možnost vidět i venkov, vesnice a krásnou přírodu. Hlavně ta pro mě byla příjemným překvapením.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Nerozhodl jsem se tak docela nikdy. Ale mám dlouhodobý vztah a přítelkyně se nechce stěhovat. Dokud budeme spolu, tak se neodstěhuji ani já. Kdyby měla dobrodružnější povahu, tak bych se rád odstěhoval. Nemuselo by to být do Portugalska. Lákalo by mě Holandsko. Již jsem tam žil a mám tam s lidmi jen dobré zkušenosti.

António Pedro Nobre

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Nebylo by fér házet do jednoho pytle deset milionů lidí. Samozřejmě se mi ale nelíbí, jak některé věci fungují. Nesnáším, když dělníci pracují od šesti od rána, když chci spát. Nebo když musím být doma kvůli tomu, že chodí kontrolovat elektřinu. Tohle se třeba v Holandsku nemůže stát, tam jsou lidé ohleduplnější k těm, kteří pracují v běžných denních hodinách. Připadá mi, že tady je takový pozůstatek ze socialismu, představa, že lidé pracují od 6 do 15 hodin. To jsem nikde v západní Evropě nezažil.

Lidovky.cz: Jací podle vás Češi jsou? 
Jak jsem říkal, lidé jsou různí. Některé vlastnosti se u lidí opakují, ale liší se místo od místa. Musím říct, že Češi se mi zdají hrdí na svou zemi a jsou také velmi zvědaví. Pokládají nečekané otázky a mají rádi organizovaný život. S tím souvisí i to, že by nejraději všichni věděli, co budou dělat za padesát let. Milují jednoduché věci jako guláš, houbaření nebo víkendy na chalupě. Ale musím poznamenat, že výjimky existují.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Zdravý rozum a etiketa jsou tak nějak univerzální. Mám ale pocit, že Češi se moc starají o to, co si o nich myslí ostatní. Také se mi nelíbí chování řidičů. V Praze a v Brně to ještě jde, ale v Ostravě je to strašné. Přijde mi, že zdejší řidiči ani neví, co je přechod. Na druhou stranu se mi jednou stalo, že jsem potřeboval přejít přes rušnou silnici a nikde žádný přechod. A auta zastavila, abych mohl přejít.

Kdo je António Pedro Nobre?

  • věk: 36
  • pochází z Lisabonu (Portugalsko)
  • Česko poprvé navštívil v roce 2004, od roku 2010 bydlí v Ostravě
  • do Česka se přestěhoval kvůli práci, zůstává kvůli přítelkyni
  • pracuje jako režisér videoklipů/dokumentarista
  • má přítelkyni, děti prozatím neplánují

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Češi mají divný smysl pro humor, ale jsem vlastně rád. Miluji filmy jako Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Horem pádem. Je to docela snadné se jim smát. V mé zemi je humor založen na legraci, kterou si děláte z ostatních lidí. Češi si umí udělat legraci sami ze sebe. To se mi líbí. 
 
Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
O historii se zajímám všeobecně. Fascinuje mě období studené války a zajímá mě, jak se tehdy žilo. Jsem rád, že jsem viděl komunistické nástěnné malby a monumentální socialistické budovy. Je fakt, že mě tato doba podivně přitahuje a mám rád její estetiku. Asi proto, že jsem vyrůstal na "druhé straně Berlínské zdi". Někteří méně inteligentní lidé si myslí, že jsem komunista jen proto, že mě toto období fascinuje. Mě přitom jen zajímá to, co jsem nezažil.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
To je nejčastější otázka, kterou v Česku dostávám. Ano, mám české pivo rád, chutná mi. Pokud jde o jídlo, je to horší. Jsem vegetarián, takže všechno nejím, ale takový bramborák, smažený květák nebo žampiony? Ta jídla mi opravdu moc chutnají. Akorát se mi někdy zdá, že Češi nevědí, jak jídlo opravdu chutná, protože si na všechno dají tatarku, kečup nebo hořčici.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Trochu doufám, že moje přítelkyně sebere odvahu a odstěhujeme se jinam. Na jaře se z Ostravy stěhujeme do Brna, tak už to je takový malý pokrok. Upřímně řečeno - existují lepší místa pro život. Na rozdíl od Čechů nerad plánuji, nechci a nepotřebuji vědět, kde budu příští týden.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí? 

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok". 

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
O politiku se moc nezajímám. Pokud se zajímám, tak o to, jak politika zasahuje do života lidem a jak ovlivňuje kvalitu jejich života.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Nikdy jsem češtinu nestudoval. Naučil jsem se slovíčka a většinou vše chápu. Co neumím je gramatika. Věty, které mám odposlouchané zvládnu říct správně a někdy dokonce se správným přízvukem, ale když mám utvořit novou větu, vznikne spíše chaos. Lidé, kteří mě znají, mi rozumějí. Ani při nakupování nemívám problémy.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Kromě rodiny, přátel a moře mi nic nechybí. Má země má spoustu zajímavých míst. V Portugalsku máme spoustu přírodních a kulturních kontrastů. Stejně jako ve Španělsku nebo Francii. Portugalsko se napíná od severu k jihu. Česko se rozpíná od západu k východu - má tedy tendenci být více homogenní. Pokud navštívíte severní Portugalsko, objevíte zelený, hornatý kraj. Lidé zde jsou konzervativnější a lpí více na tradicích. Když cestujete na jih, lidé jsou bezstarostnější - podobně jako ve středomořských zemích. Tady sehrála svou roli historie. Keltové, Řekové, Římané, Vizigóti, Maurové a nakonec evropští křesťané. Ti všichni prošli naší historií. A pak přišla doba, kdy námořníci objevili zbytek světa a kolonizovali Jižní Ameriku a jiné země. To přineslo do Portugalska exotický závan. A v naší kultuře je to cítit. A pak také - v Portugalsku máme více než 800 kilometrů pláží. Kde jinde to najdete?

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...