Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi mají větší zájem o chalupy, které jsou vybavené a zrekonstruované

Chata - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chata - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Lidé v Česku při koupi rekreačních chalup dávají v poslední době přednost těm, které jsou alespoň částečně vybavené, případně po rekonstrukci. Vyplývá to z odpovědí realitních kanceláří.

Podle údajů serveru Sreality.cz z chalup, které se prodaly ke konci loňského roku, jich byly aspoň částečně vybaveny dvě pětiny, bez vybavení jich bylo devět procent. Nejvíce chalup se prodává v Jihočeském a Středočeském kraji, nejméně na Olomoucku a Zlínsku.

„V obecné rovině vidíme, že u chalup a chat je poptávka po vybavení ať už úplném nebo pouze částečném výrazně vyšší, než u bytů a rodinných domů,“ uvedl Ondřej Sochůrek, analytik společnosti Seznam.cz, pod kterou Sreality patří.

Podle Marie Žáčkové ze společnosti RE/MAX už lidé nechtějí jezdit na chalupu pracovat, ale spíše odpočívat, koupat se, jezdit na kole a chodit na procházky. „S tím souvisí i komfort, který by nemovitost měla splňovat. Upřednostňovány jsou objekty po rekonstrukci, kde se ale očekává zohlednění reálného stavu nemovitosti v prodejní ceně,“ uvedla.

Ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák uvedl, že manuální zručnost Čechů se obecně zhoršuje a už dávno neplatí, že jde o národ kutilů. „Rychleji a lépe se tak na trhu prodá chalupa, která je zdařile a kvalitně zrekonstruovaná, než ta, na které strávíte celé jaro, léto i podzim rekonstrukčními pracemi a příští rok vás budou čekat další rekonstrukční nebo stavební práce,“ dodal Zuzák.

Zájem o koupi rekreačních objektů je podle něj nyní stejný jako loni, RE/MAX eviduje růst poptávky zhruba o pětinu. Ceny chalup podle Žáčkové vzrostly meziročně o osm procent, průměrná cena tak činila 970 000 korun. Mírný růst v jednotkách procent potvrdil Ondřej Sochůrek z Sreality.cz. „Ceny nerostou nijak dramaticky. Můžeme zde sledovat dopad toho, že chalupu lze ve většině případů obývat celoročně a lze ji v podstatě využít k bydlení,“ doplnil Sochůrek.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...