Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Češi mě fascinují chalupovou kulturou, říká Angličanka

Cestování

  9:00
Angličanka Christina Johnston se do Česka přestěhovala kvůli manželovi. Coby operní zpěvačka zde ale sama našla uplatnění. „Mám tu skvělé učitele, možnosti vystupování a báječné publikum. Cítím to jako čest, že mě Češi vzali pod svá křídla a jsem pyšná, že zrovna tady moje kariéra stoupá. Češi mi přijdou upřímnější než Angličané, libí se mi to,“ říká.

Christina Johnston foto: Archiv Christiny Johnston

Lidovky.cz: Co vás nejvíc překvapilo během vašeho prvního pobytu v Čechách?
Když jsem se poprvé ocitla v Čechách, byla jsem překvapena krásou zdejšího kraje. Venkov je tu tak nádherný a neponičený. Sama bydlím za Prahou a je vždy nesmírně příjemné přijet z města domů, do krásné přírody.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodla, že tu chcete zůstat na stálo? Co vás k tomu vedlo?
Vdávala jsem se za svého muže v Londýně a původně jsme si s manželem mysleli, že bychom tam taky zůstali, protože jsem akorát dokončila hudební studia, měla jsem tam agenta a má kariéra slibně začínala. Jenomže práce mého manžela byla v Praze, a jelikož nejsem v hudbě omezená hranicemi, rozhodli jsme se pro Prahu. Přišlo nám to jednodušší, než aby on začínal od piky v Londýně.

Kdo je Christina Johnston?

Christina Johnston absolvovala v roce 2006 Guildhall School of Music and Drama v Londýně. Již během studia účinkovala v nejrůznějších představeních a koncertech (mj. v Mascagniho opeře Sedlák kavalír  v Barbican Hall v Londýně a turné s toutéž operou po Itálii, ve Verdiho Requiem  v Barbican Theatre a jako Cunegonde v Bernsteinově opeře Candide  v Guildhall Theatre v Londýně). Spolupracovala s řadou dirigentů a zúčastnila se mistrovských kursů. Ve Státní opeře v Praze debutuje jako Královna noci (Kouzelná flétna) a dále zde vytvoří roli Adély (J. Strauss: Netopýr).

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Zatím jsem nepotkala Čecha, který by nebyl milý. Všichni jsou tady vůči mně velmi přátelští. Snad jediný rozdíl, kterého jsem si dobře všimla, je, že Češi mi přijdou upřímnější. Nebojí se říci, co si opravdu myslí. V Anglii, kde jsem vyrůstala, mě vždy učili nikdy neříci, co si opravdu myslím, ale pěkně se raději usmát a říct něco hezkého. Nicméně upřímnost Čechů se mi líbí, přijde mi lepší, než jak se vyjadřujeme v Anglii.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem?
Všimla jsem si, že rodinný život je pro Čechy velmi důležitý, a myslím si, že je to tak správně. Já mám sice v Anglii velmi blízkou rodinu, ale to není tak úplně běžné. Připadá mi, že v Anglii je pro mnohé práce důležitější než rodina, a to mi přijde smutné. Tady máte ve zvyku bavit se s přáteli, mám třeba skvělé sousedy, kteří nás často zvou k sobě na večeři nebo na víkendové grilování. Zažíváme spolu hezké chvíle a opravdu mě baví, když takhle můžeme trávit čas. České zvyky mi taky přijdou jako chalupová kultura. Mnoho rodin má nějakou chatu nebo chalupu kam odjíždí, jak je to jen trochu možné. Praha bývá během víkendů, hlavně v létě, pěkně vylidněná. Nic takového v Anglii nemáme. Podobně to vnímám i se sportem a turistikou. Přijde víkend a Češi vyrazí na kola, na výlety, k rybníkům nebo hrát tenis. Je hezké vidět lidi, jak si užívají času s rodinami a přáteli. V Anglii by to byla vzácnost. Mnohem častěji tady vidím rodiny pospolu i se svými seniory. Přijde mi to skvělé.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Sedl vám?
Slyšela jsem, že si Češi hodně zakládají na svém humoru. Mnozí jsou přesvědčení, že český humor je jedinečný a že je to součást národní identity. Bohužel, vzhledem k tomu, jak špatná je moje čeština, moc tomu nerozumím. Když se ale dívám na lidi, jak se hlasitě smějí, asi musí být opravdu legrační.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii, je něco, co vás zaujalo?
Mám ráda historii a po našem přestěhování jsem začala trochu studovat i tu místní. Češi si prošli mnoha těžkými časy, někdy je to dost smutné čtení, ale na druhou stranu ty zkušenosti váš národ posílily. Moje nejoblíbenější část vaší historie jsou Přemyslovci. Byl to podle mě velmi úspěšný čas pro Čechy, éra rozvoje a mnoha úspěchů. A mám v plánu studovat českou historii i nadále.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Upřímně, pivo vůbec nepiji. Od mého dětství jsem byla přesvědčená, že je jen pro muže a navíc mi ani nechutná. Vím ale, že je nejlepší na světě. Co se týče české kuchyně, chutná mi a vyhovuje mi hlavně v zimě. Pěkně vás zaplní a přitom se tak příjemně jí.

Christina Johnston

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Mám tu skvělé učitele, možnosti vystupování a báječné publikum. Cítím to jako čest, že mě Češi vzali pod svá křídla a jsem pyšná, že zrovna tady moje kariéra stoupá. Koncem června budu natáčet své nové CD, spolupracuji se skvělými umělci, dirigenty, soubory. O prázdninách se opět vracím na prkna Stavovského divadla jako Zerlína do opery Don Giovanni. V polovině června budu se sborem Boni Pueri znovu zpívat pro českého prezidenta a čínskou delegaci na Pražském hradě. V současné době také pracuji se skladatelem Robertem Jíšou na hudební instalaci pro Lobkowiczký palác na Pražském hradě, atd. V mém srdci už zůstane Česká republika a Češi napořád. I kdyby mě moje práce v budoucnu zavála někam do většího města v zahraničí, už navždy pro mě bude Česko „domovem“.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská, co má vaše země výjimečného?
Jediné, co mi opravdu chybí, je moře. Vždy jsem žila na pobřeží a ráda bych měla tu možnost projít se po pláži, dýchat mořský vzduch a dát si „fish and chips“ jako u nás v Anglii. Naše jídlo mi totiž taky občas chybí. Jednou za pár měsíců se ale dostanu do Anglie, takže mi to všechno nikdy naštěstí nechybí příliš dlouho.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Autor: